Truva Hazineleri Yuvasına Dönmeli

KALEM Farkıyla...

Truva Hazineleri Yuvasına Dönmeli

Truva Hazineleri Yuvasına Dönmeli

Truva’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü nedeniyle 2018 ‘Truva Yılı’ ilan edildi. Truva dünyaca ünlü bir isim. Başka ülkelerde bu ismi veya soy adını taşıyan birçok kişiye rastlamak mümkün. Homeros’un İlyada Destanı okullarda ders olarak okutulur, Batı Kültüründe bunu duymayan bilmeyenlerin sayısı oldukça azdır.Son yıllarda çevrilen bir film de popüler kültürde tanınmasına yol açmıştır.

Yapımı yıllar süren ve 70 milyon TL’ye mal olan Truva Müzesi, nihayet birkaç gün önce açıldı. Kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin eser yerleştirildi. Projeyle yurt dışında bulunan Truva hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara döndü. Halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen Truva eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut taşıyoruz. Şimdi sesimiz daha gür çıkmalı, bu paha biçilmez eserleri yuvasına döndürmek için uluslararası platformlarda çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız.

Yurt dışındaki müzelerde birçok eser var. Bu eserler arasında kuşkusuz en ünlüsü 19. yüzyılın ikinci yarısında Hisarlık kazılarında Truva’yı ortaya çıkartan Schliemann’ın kaçırdığı “Truva Hazinesi”. Schliemann 1890 yılında ölümünden kısa bir süre önce hazineyi Berlin Ulusal Müzesi’ne hediye etmişti. 1945 yılında Berlin düştüğünde Truva Hazinesi’ni Berlin Hayvanat Bahçesi’nin altındaki bir sığınakta bulan Ruslar bunu savaş tazminatı olarak Rusya’ya kaçırmıştı.

Hazine 1998’de ortaya çıkmıştı, “Priamos Hazinesi” diye de bilinen eserler bugün Moskova’daki Puşkin Müzesi’nde, uzun yıllar boyunca Almanya ile Rusya arasında ihtilaf konusu olmuş. Almanya ile Rusya hazine üzerinde pazarlık yapmaya devam ediyorlar. Aslında Truva Hazinesi, ne Almanya’ya, ne de Rusya’ya ait. Hazine bizim topraklarımızın malı ama onlar aralarında paylaşmaya çalışıyorlar.

Puşkin Müzesi, Moskova’nın tam merkezinde, Kremlin’e beş dakikalık mesafede. Müzenin giriş katında küçük bir odada sergileniyor. Altın kolyeler, altın küpeler, altın bilezikler ve altın başlıklar gibi muhteşem eserler var. Truva Hazinesi’ni Ruslar geri verir mi? Biraz zor ama uluslararası platformlarda uğraşmak gerekir. Bunun bir örneği var.2012 yılında ABD Penn Müzesi tarafından 24 parça altın takı bize iade edilmişti. Priamos Hazinesi’nin de yeri Truva Müzesi.
Sevgiyle kalın, hoş kalın, hoşça kalın.

Düşünceleriniz...

Mustafa Çakır

Mustafa Çakır

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST