Tügem – Çanakkale

KALEM Farkıyla...

Tügem – Çanakkale

Tügem – Çanakkale

Gayrimenkul sektöründe yıllardır var olan “Emlakçı güvenilmezdir” algısını yıkmak için sektörde tanınan ve saygı gören bir grup gayrimenkul profesyonelinin başlattığı bir oluşumdan bahsedeceğim bu haftaki yazımda. Yıllardır ayağımıza dolanmış olan bu algıyla, kalifiye olmayan onbinlerce kişinin emlakçı, ayakçı, kapıcı, muhtar, manav, mal sahibinin tanıdığı vatandaş olarak kolay para kazanmak adına cirit attığı, etik değerlerinin tam olarak oluşmadığı, kimin tam olarak ne yaptığının belli olmadığı bir sektörde yıllardır görev yapıyorum. Benin gibi düşünen binlerce gayrimenkul profesyonelinin de elinden geldiğince etik ve kaliteli hizmet verebilmek adına bireysel olarak mücadele ettiği bu sektörde 2020 ile birlikte bir takım şeylerin değişmeye başlayacağını artık daha net görebiliyor ve buna gönülden inanıyorum.

Yıllardır var olan emlak odalarının iç çekişmeleri ve rant kavgası ile sektöre fayda sağlamak bir yana, bir koltuk ve bir makam uğruna bazılarının sektörümüze yaptığı kötülükleri benim gibi uzun yıllardır bu sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarım zaten çok iyi biliyordu. Sektörümüze faydadan çok zarar veren bu grupların çok çok üzerinde bir çatı kuruluş olan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) adı altında ortaya çıkan bu yeni oluşum ile son 2 yıldır çok hummalı bir çalışma sürdürülüyor. Dediğim gibi bir grup meslektaşımın bu yola baş koyup ortaya çıkması ile birlikte çok hızlı bir yapılanmaya giden TÜGEM, sektöre değer katmak ve o hiç hoşlanmadığımız algıları yıkmak adına çok önemli bir işe soyundu.

Bizler de Çanakkale’de TÜGEM’i temsilen Çanakkale İl Başkanlığı’nı oluşturarak bu yolda kendilerine destek olabilmek ve sektör standartlarımızı yükseltmek adına bu oluşuma dahil olduk. RemaxTroiaBroker’ı Sn. Aytek Topuzoğlu’nun Başkanlığı, Turyap Çanakkale ofisinden Sn. Emraz Avcı’nın Etkinliklerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, Biga Altın Emlak’tan Murat Çakmak’ın Üye İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcılığı, RemaxTroia ofisinden Seda Sebuktekin’in İl Koordinatörlüğü ve Realty World Incon ofisinden benim Eğitimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevleriyle ilk genel kurulumuzu yaparak yeni üyelerimiz ile birlikte 2020’ye giriş yaptık.

Sektörümüzdeki kuralsız rekabeti kurallı bir rekabete çevirerek, aradan para götürme fikri ile çalışıp sektörümüze zarar verenleri sistem dışına iterek, keyfe keder yapılan ve hatta çoğunlukla yapılmamaya uğraşılan paylaşımları kurallı ve “amasız” olacak şekilde yeniden düzenleyerek hem kendimiz hem de temsil ettiğimiz mal sahibi ve müşterilerimiz için bir kazanç kültürü yaratmak için; kısa ve orta vadede adı emlakçı olan yapıları gerçek ve standart bir profesyonel anlayışa taşıma gayesiyle TÜGEM Çanakkale İl Başkanlığı olarak tüm üyelerimiz ile birlikte elimizi taşın altına koymanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yolumuzun uzun ve zorlu olduğunun bilinciyle el ele vererek, olumsuz algıları yıkmak, sektörümüzde aslında çok düzgün ve etik çalışan gayrimenkul profesyonellerinin olduğunu göstermek istiyoruz. Sektörümüzü daha da ileriye taşımak adına girdiğimiz bu yolda en büyük destekçilerimizin ise aslında mal sahiplerimizin ve müşterilerimizin olduğuna inanıyoruz. Gayrimenkulle ilgili alım, satım ve kiralamalarda müşterilerimizin profesyonel ve etik çalışan TÜGEM üyesi gayrimenkul ofislerini ve gayrimenkul profesyonellerini seçmeleri halinde sektörümüzdeki bu değişime ciddi katkı sağlayacakları konusunda hiç şüphemiz yok.

Sektörümüz ve TÜGEM adına 2020’den çok umutluyuz. Bir şeylerin değiştiğine şahit olacağımız, birlikten güç doğduğuna yeniden tanık olacağımız, farklı ve özel iş birliklerinin güzel sonuçlar ile birlikte kendini hissettireceği bir yıla girdiğimizi biliyoruz. 2020 ile birlikte gayrimenkul profesyonellerinin, yeni yasanın da etkisiyle kendilerini geçmiş yıllara oranla daha çok geliştireceği ve daha çok kişiye temas ederek sektörde fark yaratacağı bu yılın herkes için faydalı ve huzurlu geçmesini diliyoruz.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST