Türk zeka vakfından tavsiyeler

KALEM Farkıyla...

Türk zeka vakfından tavsiyeler

Türk zeka vakfından tavsiyeler

Konuşmanın güzelliği zekanın parlaklığı ile mümkün. En etkili sözler, nükteler, lafını gediğine sokmalar pırıl pırıl ve işleyen bir zekanın mahsulü. Peki zekayı geliştirmek için ne yapmalı. İşte, işin ğiri Türk Zeka Vakfı’ndan birkaç tavsiye:

DİŞ FIRÇALAMAYI DEĞİŞTİRİN
GÖZLERİNİZİ KAPATARAK DUŞ ALIN
SABAH AKTİVİTELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN
NESNELERİ BAŞ AŞAĞI ÇEVİRİN
OTURULACAK YERLERİ DEĞİŞTİRİN
BURNUNUZLA YENİ BİR BAĞLANTI KURUN
ARACINIZIN CAMLARINI AÇIN
DEĞİŞTİRİP KEŞFETME OYNAYIN
SÜPERMARKETTE İNCELEME YAPIN
BİR GRUPLA BİRLİKTE BİR SANAT PROJESİ YAPIN
GÜN BOYUNCA DAHA FAZLA SOSYAL İLİŞKİ KURUN
FARKLI BİR ŞEKİLDE OKUYUN
YEMEDİĞİNİZ GIDALARI TÜKETİN

NE YALANLAR ATIYORSUN?

Yahya Kemal kıvrak zekâsıyla müşkül görünen her durumdan kolayca çıkmasını becerirdi. Bir gün Mehmed Âkif’le oturmuş sohbet ederlerken patavatsızlığı ve yüzsüzlüğü ile tanınan biri yanlarına geldi. Yahya Kemal’in heyecanla bir şeyler anlattığını görünce;

“–Üstad yine ne yalanlar atıyorsun bakalım!” diyerek hiç beklenmedik bir münasebetsizlik yaptı. Mehmed Âkif şaşırdı, kızardı ve üstadın yüzüne baktı. Üstad hiç bozulmamıştı. Âkif’i de kurtarmak ve de rahatlatmak istercesine bu densize hak ettiği cevabı verdi:

“–Üstad, Âkif’e seni methediyordum!..”

BU KİTABI TEMİN EDİN

Nörobiyolog Lawrence C. Katz ve Manning Rubin’in Beyninizi Canlı Tutun kitabı, zihinsel zindeliği arttırmak ve hafıza kaybını önlemek için 83 tane egzersiz bulunduruyor. Kendi tercihinize uygun olan birçok farklı beyin egzersizi kitabı alıp içindeki egzersizleri deneyebilir bu sayede konuşmalarınızda zekadan daha fazla istifade edebilirsiniz.

ÜSLUBA DİKKAT

Yıllar önce bugün, 3 Mart 1993 tarihinde, Cumhurbaşkanı Özal ile Başbakan Demirel arasında tırmanan gerginliğin devleti yorduğuna dikkati çeken TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Sıfatı olanlar, devlet hayatında üsluplarına dikkat etmelidir ” demişti.

BERBERLERE ÖNERİRİM

Bir Berber Bir Berbere… bu kitap harika. Yazarları Adem Erkoçak ve Tanıl Bora. Bir Berber Bir Berbere…’de berberliğin sosyal tarihiyle, berber hatıralarıyla, berberlik üzerine izlenimler ve düşüncelerle ilgili yazılar tatlı tatlı makas şıkırdatıyor. Berberler odamızın bu kitabı temin edip berberlere armağan etmesini ya da berberlerimizin bireysel olarak almasını önerirdim.

LAF VAR ADAMI BAŞINDAN EDER

1994’de eski RP’li milletvekili Hasan Mezarcı ile DEP milletvekili Selim Sadak’ın dokunulmazlıklarını kaldırmıştı. Aklına geldiği gibi konuşan aklına gelmeyen şeyleri yaşar. Laf var adamı baş eder, laf var adamı başından eder.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST