Türkiye’nin ilk Cittaslow’unu gezmek isteyen…

KALEM Farkıyla...

Türkiye’nin ilk Cittaslow’unu gezmek isteyen…

Türkiye’nin ilk Cittaslow’unu gezmek isteyen…

Bir İzmirli olarak sizlere Türkiye’nin ilk CittaSlow’uyani” Sakin Şehri” 2009 yılında aldığı bu unvanıile şehirleşme ve küreselleşme karşısında, kendine özgü mimarisini, kültürü,gelenekleri, zanaatları bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere İtalya’daki bir komite tarafımdan veriliyor ve ciddi bir şekilde denetleniyor yani öyle kolaylıkla her yere verilmiyor.

CittaSlow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda ecogastronomi pratiklerini günlük hayatın içime sokarak “SlowFood” felsefesini geliştirmek.Yeterince merak uyandırdığım bu güzel yerin adı; Seferihisar.

Seferihisar’da ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve özellikle zeytincilik oluşturuyor. Narenciye ve enginar yetiştiriliyor.Balıkçılık ve özellikle dizi ve film çekimlerinin yapılmasından dolayı adını sık sık duyar olduğunuz Seferihisar’ın. Turizm de ilçe ekonomisine katkı veren önemli sektörlerden.

Seferihisar Sığacık sokaklarında dolaşırken muazzam restore edilmiş tarihi ege evleri sizlere tarihi bir yolculuğa çıkarır.Pazar günleri kurulan yöresel Pazar sizleri tanımadığınız otlar hakkında bilgi veren müthiş bir tecrübe yaşatıyor. Güler yüzlü teyzelerle sohbet ederseniz, otların tariflerini bile öğrenirsiniz.

Antik kent Teos, doğa idealistlerinin kurduğu doğa okulu. Görmüş olursunuz.Buz gibi masmavi denizine dalarak İzmir’in sıcağına bir süreliğine hoş çakal diyebilirsiniz.

Peki İzmir’den Seferihisar kaç kilometre?
* İzmir merkezden Sığacık 52 km
* Alaçatı-Sığacık arası 76 km
* İzmir Adnan Menderes Havalimanı-Sığacık arası 70 km

Gördüğünüz gibi mesafelerin hiç önemi yok yeter ki gelmek iste…

Sığacık’ta gezilecek yerler neresi?

* Teos Antik Kenti
Zeytin ağaçları arasında ziyaretçilerini kucaklayan antik Kent. Özellikle doğa yürüyüşünü sevenlerin uğrak yeri, sığacağın M.Ö 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialıların kenti olan Teos Antik Kenti.

Dionysos Tapınağı, şarap tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınaktır. Günümüze sadece sütun, kaide ve sütun başlığı gibi temelleri kalmış. İçinde hala konserler verilen amfitiyatro da var.Kalıntılar çok büyük alana yayılmışlar gezerken 2 saatinizi ayırmanız gerekebilir.

* Sığacık sokakları
Sığacağıngüzel evleri,Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmıştır. Arnavut kaldırımlı sokaklarda dizilmiş, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu eski dokusu mükemmel bir şekilde korunmuş sokaklarında kaybolun, bırakın ruhunuz bu sokaklar da tazelensin yeniden çiçek açsın gönül bahçeniz.

* Sığacık Kalesi
Limanın hemen yakınımda bulunan Sığacık Kalesi’nin Selçuklular dönemine ait olduğu düşünülüyor.Depremlerle büyük hasar gören kale Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde birçok kez tadilat görmüş. Kalenin tarihteki en önemli yapan olay.

Kaptan-ı Derya Piri Reis’in önerisi ile Rodos seferine çıkmaya hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile 1521_1522 yılları arasında Teos Antik Kenti harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılması.

* Sığacık Pazarı
Pazar günleri Kaleiçi’nde kurulan Pazar üretici pazarı olmasından dolayı diğer pazarlardan farklı.Sığacıklı kadınların hazırladığı ürünleri satın alabilirsiniz. Sakın geç kalmayın çok kalabalık oluyor eliniz boş dönebilirsiniz bendensöylemesi.

* Doğa Okulu
Sığacık’a 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı köyü’ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makilik içinde eski Orhanlı İlkokulunun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü,Bademler Tiyatrosu gibi imece usulü kendini çeviren bir oluşum.

Doğa okulu usta-çırak usulü öğretim yeri.Okul açıldığından bu yana geleneksel tarım ve mimari, ekoloji, sözlü kültür, doğa okuryazarlığı ve takvimi, sanat, doğa hukuku ve doğa felsefesi gibi alanlarda yamaklık ve çıraklık kursları veriliyor.Daha detaylı bilgi için okulun internet sitesine bakabilirsiniz.

Seferihisar’ın etrafı mavi bayraklı sahillerle çevrili.
* Sığacık Büyük Akkum Plajı
* Ürkmez plajı
* Akarca plajı
* Ekmeksiz plajı

Sahilin ve tertemiz denizin keyfini çıkarın.Narenciyesi meşhurdur. Özellikle mandalinasının tadan müdavimi oluyor.Mandalina o kadar güzel ki adına Festivali var.

17-19 Kasım ayında Seferihisar Mandalina şenliğine katılabilirsiniz.
Turuncu bayramın tadına varın…
İyi gezmeler.
Rotanız hep Sevgiyi göstersin…

Düşünceleriniz...

Pınar Şimşek

Pınar Şimşek

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST