Türklerin Son Destanı; Cumhuriyet

KALEM Farkıyla...

Türklerin Son Destanı; Cumhuriyet

Türklerin Son Destanı; Cumhuriyet

Türklerin ilk değil ama son destanı bundan 95 yıl önce CUMHURİYET ile taçlandırıldı. O tacı takan ise son başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK ve ona inanan, onun yolunu izleyip bu ülkeyi yıkılmaktan kurtaran bu toprakların insanları oldu.

Yıkılmakta olan bir ülke, küllerinden doğarak yeniden ayağa kalktı ve tarih sahnesinden silinmemecesine kaldığı yerden devam etti.

Kula kulluk ederek değil, bir birey olarak bu vatana değer katılabileceğini öğrendik Cumhuriyet ile…

İtaat ederek değil sorgulayarak, araştırarak ve çalışarak ayağa kalkılabileceğini öğrendik Cumhuriyet ile…

Öldürerek ve ölerek değil, yaşayarak ve yaşatarak bu ülkenin değerlerini ortaya çıkabileceğimizi öğrendik Cumhuriyet ile…

Halkevleri ile, fabrikaları ile, okulları ve gerçekçi politikalarıile yepyeni bir aydınlanmanın yolunu açtı Cumhuriyet.

Şeyhler, müritler, kerameti kendinden menkul ne olduğu belli olmayanlar ile değil öğretmenleri, mühendisleri, bilim adamları ile yönünü yok olmaktan aydınlığa çevirdi bu vatan.

95 yıl önce atılan tohumlar ile bu ülkenin aydınlık nesilleri yetişti ve bu ülkeyi daha ileriye götürmek için çalışır oldu. O nesiller, bu ülkenin aydınlık geleceği için ter döktü. Tıpkı zamanında bu vatan için kanlarını döktükleri gibi terlerini döktüler; bu vatanı muasır medeniyetler seviyesine getirebilme ideali uğruna.

Her şeyden önce vatan dediler…

Çalmadılar, hesapsızca harcamadılar, saraylar inşa edip kendi zevkleri için bu vatanın nimetlerini har vurup harman savurmadılar. En küçük bir kaynağı bile bir değere çevirmek için çalıştılar.

Ayrıştırmadan, nefret tohumları ekmeden, ona buna sataşıp popülist politikalar üretmeden, hayali düşmanlar yaratıp başarısızlıklarına mazeretler aramadan Türkiye Cumhuriyeti’ni yoktan var etmek için çalıştılar. Çünkü devleti onurlandırmanın tek yolunun işlerini en iyi yapmaktan geçtiğineinandılar.

29 Ekim 1923’te Başkumandan Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde kurulan Cumhuriyet bugün 95 yaşında. O’nun izinde, O’nun kararlılığında çalıştığımız sürece önümüze her ne engel çıkartılırsa çıkartılsın tüm o engelleri günü geldiğinde aşacağımıza inanarak çalışmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz.

Ne mutlu bize ki Mustafa Kemal Atatürk gibi bir başkumandana ve onun önderliğinde yok olmaktan kurtulmuş bir vatana sahibiz.

Bizler; yani bu Cumhuriyet’e gönülden bağlı olanlar için geçmiş Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST