Turuncunun Gücü

KALEM Farkıyla...

Turuncunun  Gücü

Turuncunun Gücü

Bu günün yazımda mevsimdeki turuncu besinlerin beslenmemizdeki gücüne vurgu yapmak istedim.
Fark yaratalım ,’Kadına Yönelik Şiddete Hayır ‘ derken turuncu renkli besinleri yemek masalarımızda bulundurarak hem sağlık etkilerinden ,hem farkındalık etkisinden faydalanalım …
Doğru beslenmenin renkleri vardır;
Amerikan Kanser Derneği ve John Hopkins Hastanesi’nin yaptığı araştırma günlük beslenmeyi oluşturan renklerin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Sebze ve kısmen meyve oranı yüksek beslenmenin , kanser riskini azalttığı belirtilmiş.
Meyve ve sebzeler renklerine göre;
Beyaz,sarı-turuncu,yeşil ve kırmızı olarak sınıflanır.
Sarı ve turuncu renkli besinler bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.
Göz ve kalp hastalıklarına karşı kalkan oluşturuyor.
Turuncu sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu arttırır böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
Kesiklerin ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur, dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kılar ve demir emilimine yardımcı olur.
• Balkabağı
• Havuç
• Mango
• Papaya
• Mandalina,portakal gibi turunçgiller

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST