TYP tam kapanmadan nasıl etkilenecek

KALEM Farkıyla...

TYP tam kapanmadan nasıl etkilenecek

TYP tam kapanmadan nasıl etkilenecek

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından Toplum Yararına programlar uygulanır.
Katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmakta olan program kapsamında katılımcılar, yüklenici ve İŞKUR’a bilgi vermek ve onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.
Pandemi döneminde TYP izinleri ile ilgili olarak bir takım yeni düzenlemelere gidilmiştir. Katılımcılar tarafından belgelendirmek koşulu ile;
 İlgili makamlarca çeşitli nedenlerle sokağa çıkma yasağı konulan katılımcıların,
 Ailesinde sokağa çıkma yasağı veya karantinada birey olan katılımcıların talepleri halinde,
 Kendisinin ya da ikamet ettiği hanede yaşayan başka kişilerin yeni tip Coronavirüs taşıdığı tespit edilen katılımcıların,
 Sokağa çıkma yasağı ya da karantina uygulanan bölgelerde ikamet eden katılımcıların 14 günlük mazerete bağlı izin hakkından düşülmeksizin ve bu süreçte TYP’ye ilişkin ödeme almaksızın izinli sayılması uygun bulunmuştur.

Bilindiği üzere 26.04.2021 tarihinde alınan kararlar doğrultusunda; kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilmiştir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde tedbirler alınmıştır.

Bu kapsamda hali hazırda devam eden TYP’lere ilişkin olarak İŞKUR bazı yeni düzenlemeler yapmıştır. Tam kapanmadan kaynaklı kısıtlamalar kapsamında programa devam edemeyen katılımcılarıyla ilgili olarak yüklenici kurumların -hafta tatili ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere- kişilere çalışamadıkları günler için “zorunlu neden (Ödemesiz)” devamsızlık türünden devamsızlık işlenmesine imkan tanınmıştır.Katılım şartları ve diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenicinin sorumlu olması ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla veya yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edileceği göz önüne alınarak TYP çalıştıran kurumlarda görevli okurlarımızın iş ve işlemlerini yaparken dikkatli olmaları hususunu hatırlatıyor ve hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Düşünceleriniz...

Mehmet Uğur Yavuz

Mehmet Uğur Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST