KALEM Farkıyla...

Üç maymun

Üç maymun

Biri gözlerini, biri kulaklarını, diğeri de ağzını elleriyle kapamış üç maymun figürü ile her yerde karşılaşıyoruz. Araştırılırsa birkaç farklı hikaye karşımıza çıksa da içerik olarak hepsi hemen hemen aynı kapıya çıkıyor. Şimdi o hikayelerden en çok bilinenlerden birine değineceğim. Japon kökenli bu figürdeki maymunların isimleri, Mizaru, Kikazaru ve Iwazaru, Japonca’da sırasıyla şeytanı görmemek, işitmemek ve konuşmamak anlamına geliyormuş.
Çok eski zamanlarda bir dağın bir yamacında iyi ve akıllı bir maymun kral, diğer yamacında da şeytan yaşarmış. Kralın çok yaşlı ama çok da akıllı üç danışman maymunu varmış. İnançlarına göre öbür yamaçta yaşayan şeytanı gören ve sesini duyanlar sonsuza kadar lanetlenip taş kesilir, maymun krallığı da felakete uğrarmış. Bu üç danışman maymun bir gün kralları için tepede nadide çiçekler ararlarken, çalıların arasında bir hışırtı duymuşlar. Merakla çalıları aralayıp baktıklarında şeytanla yüz yüze gelmişler. Şeytan çirkin sesiyle çığlıklar atmaya başlamış. Maymunlardan birincisi görmemek için gözlerini kapamış ama şeytanın sesini duymuş. İkincisi kulaklarını kapamış ama o da şeytanı görmüş. Üçüncüsü ise hiçbir şey yapamamış, şeytanı hem görmüş hem de sesini işitmiş, bu ölümcül sırdan kimseye bahsetmemek için hemen ağzını kapamış. Kalplerinin taşlaşacağını bilerek ormanda dalları yere değen bir söğüt ağacının altına gizlenmişler. Orada saatlerce hareketsiz kalmışlar. Gece yarısı bu sırrı kimseye söylemeyeceklerine, krallarını ve halklarını tehlikeye atmamak için ellerini kapattıkları yerlerden çekmeyeceklerine dair birbirlerine söz vermişler. O günden sonra insanlar ne zaman gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatmış üç maymun görseler anlamışlar ki onlar şeytanı görmüş ve duymuşlardır ama toplumun çıkarları uğruna bunu bir sır olarak saklamaktadırlar.
GAZETECİLER ÜÇ MAYMUN MU YAPILMAK İSTENİYOR?
(Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum)
Elleriyle gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatan üç maymun sembolü ülkemizde ”Üç maymunu oynamak” diye bilinir. Hükümet tarafından ‘dezenformasyonla mücadele’ amacıyla hazırlanan kanun teklifi Meclis’e sunuldu. TCK’ya eklenen yeni madde ile ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu tanımlandı. Bu suçu işleyenler hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenecek. Sunulan yeni yasaya göre, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak suç sayılıyor ve hapis cezası ile cezalandırılacak. Buna göre “Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse” 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacak. Suçun faili, gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlerse verilen ceza yarı oranında artırılacak. İfade özgürlükleri adına endişe ile anılan yasa sosyal medya kullanıcılarının ve gazetecilerin tümünü ilgilendiren önemli değişikliklere sahip. Bazı paylaşımlar ve yapılan bazı haberlerden dolayı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek. Şimdilik yasa çıkmadı eğer çıkarsa gazetecilerin de bazı konularda eli kolu bağlı olacak. Bütün gazeteciler üç maymunu oynayan yandaş medya gibi yapılmak mı isteniyor diye sormak geliyor insanın aklına.
Eğer yasa çıkarsa öyle gibi görünüyor, bundan böyle gazeteciler, görmedik işitmedik diyerek görevini toplum yararına yapmakta zorlanacaklar. Yasa ile gazetecilerden gerçeklere gözlerini kapatmaları, yoksa başlarının derde gireceği baskısı yaratılmaya mı çalışılacak. GÖRÜN, DUYUN, BİLİN VE KONUŞUN…

Düşünceleriniz...

Meçhul Adam

Meçhul Adam

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST