Uğur Mumcu’ya saygıyla

KALEM Farkıyla...

Uğur Mumcu’ya saygıyla

Uğur Mumcu’ya saygıyla

Ne kadar eşsiz bir gazeteciydi. Bu pazar katledilişinin yıldönümü. 24 Ocak 1993 tarihinde bombalı bir suikastte yitirdik. Mumcu’nun, münazara yarışmalarında büyük başarılar elde ettiğini biliyor muydunuz? Şüphesiz bunda kendisinin de sözü olan “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.” ilkesi çok önemlidir. Ve ondan bir ders daha; “İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil, sustukları şeylerden de sorumudurlar.”

BELEDİYELERE ÖNERİMDİR

Konuşma kulüpleri kurun. İngilizce Konuşma Kulübü kuran belediyeler var. İngilizce pratiğini geliştirmek isteyenleri bir yerde buluşturuyorlar. Harika sonuçlar elde ediyorlar. Aynı şey yabancı dillerde yapılabileceği gibi Türkçe’de de yapılabilir.

BOZUK KONSERVE KONUŞMAYI ETKİLER

Uygun koşullarda yapılmayan ve saklanmayan konserveler sakıncalar taşıyor. Konuşma bozukluğu, kalın bir dil ve kuru ağız başta gelen belirtiler. Genellikle yedikten 12 ila 36 saat sonra ortaya çıkıyor. Bu belirtileri fark ettiğinizde derhal doktorunuza başvurun veya acil servise gidin.

ARTİKÜLASYON BOZUKLUĞU NEDİR?

Artikülasyon (sesletim) bozukluğu, konuşma seslerinden yanlış üretilmesidir. (kedi/ yerine /tedi/, /mor/ yerine /moy/ denmesi gibi). Bir konuşma sesinin doğru üretilmesi için o ses üretiminde gerekli olan motor hareketin yapılması gerekir. Eğer böyle bir sorun varsa konuşma terapistine gidebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZ İÇİN ÖNERİM VAR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın rapora göre, öğrencilerin en başarılı olduğu dil becerisi konuşma. Ancak okuma ve yazma becerileri düşük. Lütfen şu an tatil yapan çocuğunuza bir metin verin ve okutun. Nasıl okuduğunu takip edin. Eğer başarısızlık görüyorsanız önerim periyodik olarak metinleri sesli okumasını istemenizdir. Sesine hâkimiyet ve okumasına kuvvet gelecektir. Eğer bunu 1 ay düzenli yaparsanız bariz sonuçlar alacaksınız.

YÜZMENİN KONUŞMAYA FAYDASI VAR MI?

Üniversitemizin yüzme havuzunda yüzme yarışları yapıldı ve Çanakkale Belediyesporlu minikler başarılı dereceler elde etti. Peki, yüzmenin konuşmaya faydası var mıdır? Evet, kesinlikle vardır. Evvela bir çocuk yüzme sayesinde sosyalleşir ve daha fazla etkileşim kurar. Bir örnektir ki Eskişehir’de 2014 yılında down sendromlu bir çocuk bu sayede konuşmasını geliştirmiştir. Öte yandan konuşmada duruş açısından yüzme faydalıdır. Hele hele nefes kontrolü açısından inanılmaz bir kazanç sağlar. Bu da konuşmanın kesilmeden yapılmasına ve akıcı olmasına sebep olur.

GÜNÜN SÖZÜ

Sözü yarıda bırakmaktansa, vaktinde iyi tasarlamak gerekir.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST