KALEM Farkıyla...

Umudu Dinle

Umudu Dinle

Haberleri televizyondan, gazeteden, sosyal medyadan takip etmeye çalışırken, eskilerin ajans haberlerini radyolardan takip ettikleri geliyor aklıma. Yaşadığımız dünyada neler olduğunu bilmek günlük rutinimiz halini almış. Yıllar önce de böyleymiş, şimdi de böyle. Umudu daralan, içi acıyan ülkemizin ve dünyamızın dizlerini karnına çekip olan olayları dertlenmesini izledik. Herkes, her şeyi görmekten körleşmişti sanki. Dert, hak ve adalet çemberinde sıkışıp kalmışız yıllardır. Kendi günlük telaşlarımızı unutup dünya dertlerine telaşlanmışız. Yaşanılan dönem paylarında, ideolojiler payda görevi görmüş. Bazen tutulmuş sözlere güvenmişiz, bazen de sadece umudumuza sarılmışız. Bu muydu yaşamak? Bütün insanlığın huzur ve güven içinde yaşaması neden bu kadar zordu?
Yaşadığımız zamanın ihtiyaçlarını iyi okuyamadık mı? Toplumsal ihtiyaçları kişiselleştirip, bencilce mi yaklaştık?
Şirketleşmenin kamuya sıçrattığı kötü hiyerarşik oyunların izleyicisi olarak kalmamız, biraz da bizlerin sorumsuzluğu değil mi sizce de?
Şimdi biraz düşünelim, sandığa gideceğimiz bu süreci iyi değerlendirelim. İyi değerlendirelim ki, kendimizin ve devletimizin geleceği için en iyi neyse o olsun.
Yaşadığımız acıları unutmayalım. Deprem bir gün hepimizin yaşadığı yere uğrayacak. Gidenleri geri getiremeyiz belki ama, yapılan hatalardan ders çıkarabiliriz. Keşke bu bahar mevsimine böyle acılı girmeseydik de çiçeklerimizin yıllık bakımını yapsaydık ve bahçelerimizi yaz mevsimine hazırlasaydık. Çiçeklerin toprağını güçlendirip, bahçemizle rutin konuşmamızı yapsaydık. Çayımızı alıp komşumuzla iki çift laf etseydik. Acılarımızı paylaşıp, umudumuzu yeşertseydik, fena mı olurdu? Cemrelerin müjdelediği bahar, öncelikle hepimizin içinde filizlenirdi, dilerim öyle olsun!
Wilhelm Reich’ in Dinle Küçük Adam kitabından alıntı paylaşmak istiyorum.
“Sana kişisel özgürlük değil ulusal özgürlük vaat ediyorlar. Sana insani özsaygı değil, ulusal büyüklük vaat ediyorlar. “Ulusal özgürlük” ve “devletin çıkarları” ifadeleri bir kemiğin bir köpeğin ağzını sulandırdığı gibi senin ağzını sulandırıyor ve sen onları alkışlıyorsun (…) Onlar seni bir sembole kurban ediyorlar ve sen onları kendi üzerinde iktidara taşıyorsun. Bütün maskeleri düştüğü halde senin efendilerin senin tarafından yükseltildiler, senin tarafından beslendiler.”
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Cetin

Hanife Cetin

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST