Unutmamak için bunları tüket

KALEM Farkıyla...

Unutmamak için bunları tüket

Unutmamak için bunları tüket

Hem fiziksel enerjinizi koruyup,hem de güçlü bir hafızaya sahip olmak için düzenli olarak tüketilmesi gereken besinleri beslenme planınıza yerleştirin.
* Bal: Enerji veren doğal karbonhidratlar, A, B, C, D, E ve K vitaminleri ile bolca minerallerin bulunduğu özel bir besindir.
Zihinsel fonksiyonları ve hafızayı güçlendirir, sinir sisteminin yapılandırmasını sağlar.
* Ginkobiloba: Bitkinin yapraklarında bolca bulunan organik asitlerin unutkanlık, herhangi bir kalp hastalığına bağlı zihinsel bulanıklık, kulak çınlaması, vertigo ve astımda iyileştirici etkiler gösterdiği belirtilmektedir.
* Zencefil: Enerji veren bir yapısal özelliği de vardır.
* Guarana: Kahveden daha etkin bir enerji verici, metabolizma hızlandırıcıdır. Egzersizde performansı geliştirici ve yağ kaybını hızlandırıcı etkileri bulunur.
* Propolis: İltihap önleyici, güçlü antioksidandır. Bal ve yoğurtla beraber yendiğinde bağışıklık güçlendiricidir. Dünyanın en güçlü antioksidanı olan propolis beyin hücrelerinin yaşlanmasını engelleyerek hafızanın canlı kalmasında da etkindir.
* Bitter çikolata: Kakaodan zengin çikolata vücutta nitrik asit üretimini baskılayıp kan damarlarının iç bölgesinde oluşacak yıpranmayı önler. İnsülin duyarlılığını artırarak vücutta yorgunluğa neden olabilecek hormonsal dengesizliklerin düzenlenmesinde önemli görev üstlenir.
* Kefir: Beyinde dikkat artırıcı, belleğin canlı kalmasını sağlayıcı etki gösterdiği bildirilmektedir.Günlük tüketilecek 200 ml kefir uykusuzluk, yorgunluk, unutkanlık, iştahın dengelenmesi için yeterlidir.
* Buğday: Doğal buğday tanesi beyin ve hafıza fonksiyonları için paha biçilmez bir besindir.
Buğdayda bulunan E vitamini, selenyum ve yağ asitleri; beyin dokusunda bulunan fosfolipit yapının güçlenmesini sağlayarak ortamda oluşabilecek tahribatı önler ve güçlü hafıza kazanmamıza yardımcı olur.
Özellikle selenyum eksikliğine bağlı unutkanlık ve hafızada oluşan hafif değişikliklere sahip kişilerde bulgur ve buğday ile selenyum eksikliğinin giderilmesi oldukça önemlidir.
* Yumurta: Uyuşma ve karıncalanma, uyku düzeninde bozulma, dikkatte azalma ve unutkanlık B12 eksikliğinde görülen bulgulardır. Tedavi olmayan B12 eksikliğinde hastaları bekleyen en tehlikeli tablo unutkanlıkla beraber kalıcı seyreden psikiyatrik sorunlardır. Güçlü hafıza ve yorgunluğu önlemek için B12’den çok zengin olan yumurta sağlıklı yaşamın mutlaka bir parçası olmalıdır.
* Biberiye: İçeriğinde uçucu yağlar ve fenolik maddeler bulunması nedeniyle hücreler üzerindeki oksidadifhasarı önler.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST