Unutturulmaya çalışılsa da…

KALEM Farkıyla...

Unutturulmaya çalışılsa da…

Unutturulmaya çalışılsa da…

Bir ulusal bayramımız daha geldi çattı; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Şahsen bu ulusal bayramların ne kadar önemli olduğunun anlaşılması açısından ben hükümetimizi çok başarılı buluyorum. Yani benim küçüklüğümde falan sadece bayram ve tatil olarak kutladığımız bu günlerin aslında bu ülke ve bu ülkenin gerçek sahipleri için ne denli önemli olduğunu bize çok şükür gösterdiler. Planlı programlı yapalım deseniz yapılamayacak bir şeyi plansız programsız bir şekilde eğrisi doğrusuna denk gelecek şekilde ve beklenenin tam tersi bir sonuç elde etmek kaydıyla sonuca ulaştırdılar.

Düşünsenize ulusal bayramları türlü sebeplerle iptal ediyorsunuz, ulusal bayramların olduğu günler hastalanıp yataklara düşüyorsunuz, kutlamaların tümünü programlardan kaldırıyorsunuz ya da minimum katılımla kutluyor gibi yapıyorsunuz, yanlışlıkla (!) Atatürk’ün ismini falan bilmem kaç yerde kullanmayı unutuyorsunuz, o kadar tesadüfler üst üste geliyor ve şehven hatalar yapıyorsunuz. Üstüne de yetmezmiş gibi şehrimizin güzide vekillerinden bazıları gibi içinde Atatürk adını geçirmemeye özen göstererek isteksizce kutlama mesajları falan atmak zorunda hissediyorsunuz. Ve fakat her şeye rağmen vatandaş daha farklı bir coşku ile ulusal bayramları kutlamaya devam ediyor. Ne hedefliyorsunuz, ne bekliyorsunuz ve ne oluyor desek yeridir.

Ulusal bilinci kaldırmak adına milyon tane aksiyon da alınsa, sahte algılar ile birileri kandırılmaya da uğraşılsa bu ülkenin gerçekleri gün gelecek birilerinin yüzüne çarpacak. Suriye’den, Afganistan’dan, oradan buradan ne olduğu belli olmayan şahısların bu ülkeye taşınıp farklı farklı amaçlarla devşirilmeye çalışılıp vatandaş yapılması da bu hedefe ulaşılmasına imkan vermeyecek. Çünkü bu ülkenin gerçek sahipleri ellerindeki işi, masalarındaki aşı, ceplerindeki parayı kaybetmeye devam ettikçe bu Suriyeli güzellemeleri falan da hiçbir işe yaramayacak. Neymiş efendim biz insanlık yapıyormuşuz; kendi insanına o insanlığı yapmayacaksın da elin ne olduğu belli olmayanına mı yapacaksın o insanlığı? Eğer illa bir insanlık yapacaksan da adabıyla, usturubuyla, kanunuyla, kuralıyla yaparsın ki kimse bu durumdan etkilenmez. Sokakta bu tiplerden biri gelip sizi vursa, eşinize çocuğunuza musallat olsa, evinize girip hırsızlık yapsa bulunabilme ihtimali bile çok muğlak çünkü ne girerken ne de ülke içindeyken bir kontrole tabiler.

Yazık ki ne yazık ve tüm bu yazıkların ortasında milli şahlanışın ilk adımı olan Atatürk’ün Samsun’a çıkışını 2 gün sonra kutluyor olacağız. Yok olmaya yaklaştığımız o kara günleri bize hatırlatacak, şu an içinde bulunduğumuz günleri düşünerek nerelerden nerelere geldiğimizi tartacağımız ve bu milli bilincin yıkılması halinde nelerle yüz yüze kalacağımızı hayal etmemiz gereken bir 19 Mayıs daha karşımıza çıkacak. Düşünün, düşünelim ve düşünmeye devam edelim çünkü bize üzerinde rahatça yaşayacağımız bir ülke bırakanları değil de ülkemizi elimizden almaya çalışanları alkışlamayı bıraktığımız zaman bu ulusal günlerimiz çok daha değerlenecektir. Güç, para, şahsi egolar ve yalanlarla bezenmiş söylemleri kenara bırakmadıkça yol alamayacağımız gerçeğini en kısa sürede kavramamız ve bir Kurtuluş Savaşı daha yaşayacak duruma gelmememiz dileğiyle…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun, mutlu olsun…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST