ÜRETKEN DİNLEYELİM

KALEM Farkıyla...

ÜRETKEN DİNLEYELİM

ÜRETKEN DİNLEYELİM

Üretken dinleme için farklı fikirlerin tartışıldığı bir konuşmaya ihtiyaç var denebilir. Böyle bir konuşmada üretken bir dinleyici olabilmek için ortaya çıkan farklı görüşlerden etkilenmeden sabırla beklemeli ve konuşmanın hangi fırsatları doğurduğunu düşünmelisiniz. Üretken dinlemeye çalışmak dikkati genişletir. Birlikte yaşadığınız ya da çalıştığınız kişilerle aranızda yeni fikirlerin ve çözümlerin ortaya çıkmasını sağlar.

MONROE KEKEMEYDİ
Ünlü Amerikalı sanatçı Marilyn Monroe, çocukluğundan beri kekemelik problemi yaşamış. Konuşmasındaki farklılığın sebebinin bu olduğu söyleniyor. Billy Wilder’in klasik Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever) filminde Marilyn Monroe’nin konuştuğu en ünlü cümle şudur: “Its me, Sugar.” (Benim, Sugar) Bu cümleyi kekelemeden söylemek yıldız için o kadar zordu ki çekimin 47 defa tekrarlanması gerekti.

AĞIZ KURULUĞUNU NASIL ENGELLERSİNİZ?
Gün içerisinde elinizin altında su bulundurmanız ve sık sık bu sudan yudumlar almanız önerilir. Kafeinli ve alkollü içecekleri içmemeniz işe yarayabilir. Kafein ve alkol hem sık sık idrara çıkarak su kaybetmenize ve ağız kuruluğuna neden olabilir. Limon benzeri ekşi aromalı pastil ya da şekerlemeler tükürük salgısını arttırmaya yardımcı olur. Şekersiz ürünleri tercih etmeniz daha iyi olur. Aynı amaçla şekersiz sakız da çiğneyebilirsiniz

PROMPTER DURUNCA
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin bayramlaşma töreninde yaptığı konuşma sırasında ilginç bir an yaşandı. Erdoğan, konuşmasını yaptığı sırada metnin yansıtıldığı prompterın durması nedeniyle bir an duraksadı. Kamera arkasındaki çalışanlara “Geri al” şeklinde uyarı yapan Erdoğan, birkaç saniye sonra kaldığı yerden devam etti.

MASKE, KONUŞMA VE HAPŞIRMA
Önemli bir deney yapıldı. Yapılan deney, cerrahi maskelerin kişi konuşurken, öksürürken veya hapşırırken damlacıkları ve aerosolleri bloke etmede en etkili maske olduğunu gösterdi. Ancak araştırmacılar, kendinize böyle bir maske bulamazsanız, en iyi şeyin bir bez maske olduğunu söylüyor. Ve görünüşe göre, ne kadar çok katman varsa, o kadar iyi.

MUHATAP OLDUKLARIMIZA BAK
Dün bir siyasetçiye denk geldim. Ki bunlar siyasetçi değil, siyaset bezirgânları, halk dalkavukları ve popülist demek daha doğrudur. Hal, hareket, kültür, birikim, insanlık ayaklar altında. Kamusal nezaket namına hiç birşey yok. İlkokul çocuğunun ferasetinden zekat versen böyle 40 kişi çıkar. Boyları gölgelerinden kısa, ferasetleri kendilerine yetmez. Koskoca Samanyolu galaksisinde muhatap olduğumuz insanlara bak.

ÇOCUĞUNUZ KEKELİYORSA BEKLEMEYİN
Dil ve Konuşma Terapistleri, genellikle 2 ila 5 yaş arasında ortaya çıkan akıcı konuşma bozukluklarından kekemelik için ‘Çocuğunuz kekeliyorsa beklemeyin!’ uyarısında bulunuyor ve derhal uzmana müracaat etmenizi öneriyor.

BEBEKLER NE ZAMAN KONUŞUR?
0-12 ay arası “Agulama dönemi”nde; özellikle dudak seslerini içeren ba-ba/ma-ma vb. gibi seslerin yanına sessiz harfler getirerek hece tekrarları yaparlar. 12-18 ay arası “Tek sözcük kullanımı dönemi”nde; bebeklerin alıcı dili iyi, ifade edici dili biraz daha sınırlıdır. Bu dönemde bebeklerin çıkardığı kelimeler genel de isimdir, az da olsa fiil veya zarf kullanabilir. İlk sözcükler temel ihtiyaçlardan kaynaklı ortaya çıkar; mama, su, ver, at vb. gibi.

ŞOFÖR KONUŞTU, YOLCULAR ALKIŞLADI
Kocaeli’de özel halk otobüsünde seyahat eden yolculara, Kurban Bayramı’nın tebrik edilmemesi üzerine konuşma yapan özel halk otobüsü şoförü büyük alkış aldı. Kaptan İbrahim Çankaya’nın alkış alan o konuşması şöyleydi: “Bütün yolcularıma önemli bir duyuru yapmak istiyorum. Sizler önce Allah’a, sonra kaptanlara emanetsiniz. Araçta şu anda ortalama 30 yolcumuz var. Bir üzüntümü paylaşacağım, kaptanların işini severek yapması yolcuların elinde olan bir şey. Elçiye zeval olmaz, bayramınız mübarek olsun. Sizlerden biri bu bayramı kutlasaydı, ben bu konuşmayı yapmayacaktım. Rabbim hepinizin yolunu açık etsin.” Harika…
BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?
Klinefelter sendromu hücre bölünmesi esnasında eşeysel kromozomlarda meydana gelen bir takım anormaliteler ile birlikte ortaya çıkan bir sendromdur. Bunun belirtileri içinde konuşma ve öğrenme güçlüğü, konuşmaya geç başlanması vardır.

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST