Ustalarla çalışma rehberi

KALEM Farkıyla...

Ustalarla çalışma rehberi

Ustalarla çalışma rehberi

Çanakkale’ye döndükten sonra bu şehrin ustalarıyla çalışma fırsatım oldu ama açıkçası çok iyi tecrübeler elde edemedim. Bir iki istisna hariç geçtim iyi tecrübeyi ortalama bir sonuç bile alamadım desem yeridir. İstanbul’da süreç buraya göre çok farklı işliyordu, derseniz “oradaki sonuç çok mu değişikti?”. O bölüm belki tartışılabilir ama çok daha hızlı ve sonuç odaklı işlediği kesindi diyebilirim. Çanakkale’de ise hem yavaş, hem sonuçsuz hem de gerçekten sonuç almak için verdiğiniz ve vereceğiniz efor çok yıpratıcıdır; üstüne üstlük alacağınız sonucun ne kadar tatminkar olduğu da yine soru işaretleriyle dolu olacaktır.

Ofisimizi açarken alçı, sıva, tavan, boya işlerinde destek aldığım Cihan (Özcan) Usta ile başka bir müşterimizin işinde tanıştığımız boya işleri yapan ve sonrasında da çalıştığım Hüseyin (Ulaşman) Usta’yı ve birde çok iyi referanslar aldığım Yılmaz Temel’i ayrı tutarak bu yazıyı yazıyorum. Arada atladığım varsa kusuruma bakmasın ancak günün birinde bu 3 usta ile karşılaşırsanız işin sonunda memnun kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir diye düşünüyorum.

Evet öncelikle neler dikkatimi çekti Çanakkale’de; muhtemel diğer küçük şehirlerde ve Ege, Akdeniz kıyısına komşu yerlerde bu durum geçerlidir. Bir kere çağırdığınız usta kendisinden önce gelen ustanın yaptığı işi asla beğenmeyecektir, bu işi yapana okkalı küfürler ile saydıracak; “Bu ne biçim iş, böyle iş yapan kendisine nasıl usta diyor” tarzı bir terane ile kendisinin bu işin asıl ustası olduğu mesajını vermeye çalışacaktır. Tuzağa düşmeyin çünkü onun yaptığı işleri de başka bir usta başka bir yerde aynı şekilde eleştiriyordur. Genel uygulama her zaman için senden önce yapılan işi yerebildiğin kadar yermek üzerine kurguludur.

İşi verene kadar telefonla ulaşmanızın çok kolay olduğu ustanız ile mükemmel bir ilişki içinde olacağınız konusunda hiç şüphem yok öncelikle. Gece 12’de arasanız da telefonunuz açılır, sabah 5’te arasanız da telefonunuz mutlaka ama mutlaka açılır. İşi verdikten sonra telefonlarınızın bazıları açılmamaya ama muhakkak sonrasında geri dönüş almaya başlarsınız. İş bittikten sonra eğer parayı verdiyseniz sonrasında telefonunuzun açılma ihtimali 1 keredir, ondada eğer bir eksikliğin giderilmesi talebinde bulunduysanız muhtemel telefonunuz bir daha açılmayacak, eksikliği gidermeniz de şansa ve ustanın keyfine bağlı olmakla beraber 2-3 haftayı bulacaktır. Ama mesela iş bittikten sonra ilk telefonda başka bir iş verme durumunuz olsaydı senaryo tamamen paragraf başına dönüp oradan devam edecekti. Buradan yola çıkarak usta ile aranızdaki işin bozulma anı ilk eksikliği giderme talebinde bulunacağınız an olacaktır diyebiliriz. Bu sebeple ustanızı kaybetmek istemiyorsanız yapılan işin muazzam bir sanat eseri olduğu konusunda kendinizi ikna edin ancak ustanızın dolap kapağını takmayı beceremediğini veya parkelerinizi muntazam monte edemediğini, boya yapılırken pvc, parke ne varsa boyayan ustanıza bunun olmaması gerektiğini söylemeyiniz. Neticede ustadan iyi bilecek haliniz yok herhalde.

Ustalarla aranızdaki ilişki muhteşem bir nezaket ile başlar ve tıpkı bir önceki paragrafta anlatıldığı telefon süreci gibi ilerler. İşe başlamadan önce sizin bilginiz onun ustalığından öteymiş gibi bir tavır takınılırken, iş bittikten ve paralar alındıktan sonra sizin bilginiz onun ustalığıkarşısında adeta diz çöker konuma gelebilir. Hani yaptığı işi beğenmezseniz falan birden hal tavırlar değişebilir, onun ustalığını sorguladığınızı düşüneceğinden kendi yaptığı işe hiç bakmadan sizin yaklaşımınızdan alınabilir, kırılabilir, üzülebilir ve depresyona bile girebilir. E diyeceksiniz ki yaptığı iş ne oldu? Yani bir kaportacıya boya işi verseniz alacağınız sonuç ile aynı sonucu almış olabilirsiniz bir ihtimal ama karşınızdaki usta bunu sonuna kadar reddedecektir. O yüzden çok da kendinizi ustayı ikna ederim belki diye germenize gerek yok diye düşünüyorum.

Velhasıl ustalık gerektiren işlerde ucuza iş yaptırmaya çalışırken kendinizi germekten ve bunun için bir para ödemekten farklı bir durumla karşı karşıya kalmayacaksınızdır. O yüzden gerçekten şu işi düzgün yapan ustalar ile karşılaşmanızı ve hak ettikleri rakamları ödemenizi öneririm. Koca 4 yılda bu işin içinde olan ben bile şu şehirde anca 3 kişinin ismini sayabiliyorsam düşünün ki ne durumdayız artık. Ha iyi bir usta bulduysanız bundan sonrasında da onunla devam edin ve tanıdıklarınıza da onu önerin ki işini düzgün yapanlar kazansın, işini düzgün yapanlar çoğalsın.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST