Uygun bir şey çıkarsa

KALEM Farkıyla...

Uygun bir şey çıkarsa

Uygun bir şey çıkarsa

Hep derim bizim gayrimenkul sektörü çok eğlencelidir. Çoğu zaman farklı kişiler ama aynı muhabbetler döner. Tabi gerçek anlamda gayrimenkul satmak, almak veya kiralamak niyetinde olanları bu yazının dışında tutuyorum zira hedef belli olduğundan süreç de keyifli bir şekilde ilerler ve sonuca ulaşılır. Benim bu hafta bahsedeceğim ise aslında pek de bir gayrimenkul aramayan ama çok ciddi arıyormuş gibi yapılırken kullanılan bir söylem; “Uygun bir şey çıkarsa…”

Aslında bu söylemde en sıkıntılı durum o bahsedilen uygun bir şeyin hiçbir sınırının olmamasıdır. Yani ne bütçe olarak bir sınır vardır ne de bölge olarak bir arayış vardır. Var olan tek şey uygun bir şeyin çıkabilme ihtimalidir, zaten bunu söyleyen de bu ihtimalin çıkabilme ihtimalini sevmektedir. Tabi bu uygunluk göreceli bir kavram olduğundan ağırlıklı olarak bahsedilen gayrimenkul ile rakamsal bir uyum çoğu zaman birbirini karşılamamaktadır. Misal; beklenti yeni bir 3+1’dir ama eldeki para 15 yıllık 2+1’e yetmektedir. Boğaz manzarası olmasa bile önü açık bir yer hayal edilirken gerçekler istinat duvarı manzaralı kot bir daireyi işaret etmektedir. Ortalama 3+1 gayrimenkul fiyatlarının artı eksi 1.000.000 lira civarı olduğu bir sitede 800.000’e sitenin en güzel konumlu dairesidir o ihtimal. Ama olsun uygun bir yer çıkarsa çok ciddi olduğundan hemen gelip tapu yapılacaktır, tabi bu cümlenin ardına da “nakit alıyorum, kredi ile uğraşmayacak satan kişi” diye eklenmezse bir yanı eksik kalır bu cümlenin.

Dedim ya uygunluk görecelidir ama bu beklentiye arayış içine girmek bir gayrimenkul danışmanı için sonun başlangıcını ateşleyen bir gerçektir. Çünkü o bahsedilen uygunlukta dairenin pazara çıkabilme ihtimali o kadar düşüktür ki genelde bu tarz zararına satışlar pazara çıkmadan eş, dost, akraba arasında halledilir. İcradan mal almaya gelince “Ağlayanın malı gülene yaramaz” diyen bu eş, dost, akraba takımı dara düşmüş 40 yıllık dostunun gayrimenkulünü sudan ucuza alma konusunda bir saniye düşünmez çünkü. Es kaza pazara çıkması mıdır ihtimal? Olmaz, olamaz; 500.000 liralık bir daire 400.000’e pazara çıkmaz. Hele hele piyasanın gerçeğinin 500.000 liralık bir dairenin 600.000’e pazarlandığını düşünürsek bu ihtimal neredeyse mikroskopla görülebilecek bir hayal halini almaya başlar. Daha önceden böyle bir daire aldığını veya bir arkadaşının aldığını söyleyen bir alıcı adayına da şüpheyle yaklaşırım ben. Çünkü bilirim ki o söylem işin havuç kısmıdır ve benden asıl istenen karşımdaki sahte alıcı adayının uzun süredir bulamadığı daireyi benim bulabilme ihtimaline kendimi kaptırıp bir mucize peşinde koşmaya başlamamdır. Vaktimiz değerli, herkesin vakti değerli ve ben kendi adıma bu vakti gerçekten ne aradığını bilen bir alıcı adayına harcamaktan keyif alıyorum. Karşımda ne aradığını bilen ve nasıl alacağını planlamış biri varsa eğer o zaman hem benim için hem de karşımdaki için çok daha keyifli bir süreç yaşanabiliyor ve peşinden de güzel dostluklar kurulabiliyor. Ve eğer ben bir ihtimalin gerçekleşebilme ihtimalini seveceksem o ihtimal bir önceki cümlede yazdığım ihtimaldir. Yoksa telefonda görmediğim, yüz yüze tanışmadığım, daha önce hiçbir ticari veya dostane ilişkimin olmadığı ve en önemlisi daha ne aradığını bile tam olarak bilmeyen birini mutlu edebilme ihtimali beni heyecanlandırmaktan ziyade bir an önce telefonu kapatma isteğimi tetiklemekten başka bir işe yaramıyor.

Gayrimenkulde “Uygun” nedir diye düşürsek de bana kalırsa doğru fiyatlı ve amaca hizmet eden her daire uygundur, bu fiyatın 10 lira, 15 lira altı ise gayet uygundur. Ancak bunu tespit edebilmek için ise iyi bir gayrimenkul danışmanına ihtiyacınız olacaktır. Hangi gayrimenkul fiyatının uygun olduğunu söyleyebilmek bu işin profesyonellerinin yapabileceği bir şeydir. Gerçi ülkemizin %90’ının gayrimenkul piyası ile birlikte tüm yatırım piyasalarındaki dolar, altın, gümüş, kripto, varil petrol, borsalar, hisse senetleri, faiz, arbitraj gibi konularda derin bilgiye sahip olduğunu düşürsek siz o %10’luk azınlıktan olun ve bir gayrimenkul profesyoneline ama iyi bir gayrimenkul profesyoneline danışıp beraber yol alın. O zaman doğru fiyatlı ve doğru yatırım özelliği taşıyan gayrimenkullere ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Bu Şehri ve Bu İşi Çok Seviyoruz…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST