Uzmanı Tanıyalım: Fizyoterapist Ramazan Yılmaz

KALEM Farkıyla...

Uzmanı Tanıyalım: Fizyoterapist Ramazan Yılmaz

Uzmanı Tanıyalım: Fizyoterapist Ramazan Yılmaz

Kıymetli okurlar, pandemi sürecinin dünyada öyle veya böyle etkilemediği kimse yok desek abartmış olmayız diye düşünüyorum. Hiç şüphesiz öğrencilerde bu etkilerden nasibini alan büyük bir kesimi oluşturuyor. Bu kesimin içinde öyle bir grup var ki süreçten daha fazla etkilendikleri aşikar. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere: ‘’Sınava girecek öğrenciler’’ .

Öğrencilerimizin meslek seçim sürecinde faydası olabileceğini düşündüğüm, okurlarımızın da tanışmaktan keyif alacaklarına emin olduğum bazı meslek gruplarından konuklarımı yaptıkları işler ile ilgili bilgi vermek adına sizlerle buluşturma niyetindeyim.
Bu hafta ki konuğumuz ise Fizyoterapist Ramazan Yılmaz Hocamız. Gelin hocamızı ve fizyoterapistlik mesleğini hep birlikte tanıyalım.

Değerli Hocam öncelikle hoş geldiniz. Kendinizi bize kısaca tanıtır mısınız?
Hoş bulduk. Ben Ramazan Yılmaz Gazi Üniversitesi Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Yaklaşık 3 yıldır Ankara’da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışmaktayım. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi’nde Spor ve Sağlık alanında yüksek lisansım devam ediyor. Bunlara ek olarak mezuniyet sonrası bazı kurs ve seminerlere de katılarak yeni tedavi yaklaşımları konusunda kendimi geliştirmeye ve güncel tutmaya çalışıyorum ki hastalarım için en doğru tedaviyi uygulayabileyim.

Peki nedir fizyoterapistlik, kimlere denir, hangi okullardan mezun olmak gerekir?
Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak yine birçoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir meslektir.
Kısaca bir fizyoterapistin sahip olması gereken özelliklerden de bahsedeyim ki seçmeyi düşünen arkadaşlarımız belki dikkat ediyordur. Öncelikle bir fizyoterapistin gözlem yapma ve iletişim becerisi gelişmiş olmalı. Bunun dışında başkalarını anlayabilen, onlara yardım etmekten hoşlanan, sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmalı ki mesleklerini yaparken zorlanmadan keyif alarak yapabilsinler.
Fizyoterapist olmak isteyen kişilerin, Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü ya da üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek okulunu başarı ile bitirmeleri gerekir. 4 yıllık bir eğitimi kapsayan bu süreç sonunda lisans derecesi ile mezun olunup fizyoterapistlik mesleği yapılabilmektedir.

Toplumda fizyoterapi teknikerliği, fizyoterapistler ve fizik tedavi hekimleri genelde bir birine karıştırılabiliyor. Konuyla alakalı siz okurlarımız için bir ayrım yapabilir misiniz?
Fizik tedavi uzmanı 6 yıllık tıp eğitimi sonrası alanında uzmanlık da yapmış hekime denmektedir ve hastalıkların tanısının konulması konusunda söz sahibidir. Fizyoterapistler 4 yıllık lisans mezunudur ve konulan tanı sonrası tedavi programının belirlenmesi ve uygulanmasını yapan kişidir. Fizyoterapi teknikeri ise 2 yıllık yüksek okul mezunu olup doktor ve fizyoterapist gözetiminde hastalara egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları yapmalarında yardımcı olan sağlık görevlisidir. Tabii ki meslek tanımları ve görevleri bu kadarla sınırlı değil ama kısaca bu şekilde anlatabiliriz.

Sporcu sağlığı üzerine akademik çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Fizyoterapi alanından mezun olduktan sonra yapılabilecek çalışmalar hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Fizyoterapi bölümünden mezuniyet sonrası pediatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, kardiyak rehabilitasyon, pulmoner rehabilitasyon, onkolojik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, sporcu sağlığı gibi birçok bölümde akademik çalışma ve uzmanlık yapılabilmektedir. Belirli bir alanda uzmanlaşmak o alanla ilgili çok fazla bilgi ve hasta görmeyi gerektiği için bu seçimin yapılmasında en önemli konu ilgi alanı oluyor.

Gençlerin en çok merak ettiği noktalardan biri: İş imkanları nelerdir kıymetli hocam?
Mesleğimizin çok farklı alanlarda iş imkanı olmakla birlikte mezuniyet sonrası en çok çalışılan ve en kolay iş bulunabilen alan rehabilitasyon merkezleridir. Onun dışında hastane, özel sağlık kurumları, spor/sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor klüpleri, huzur evleri, kaplıca/termal tesisler gibi birçok alanda iş imkanı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak belli bir alanda özelleşme gerektiren vestibüler rehabilitasyon, kadın sağlığı, pelvik taban, hayvan fizyoterapistliği gibi daha az meslektaşımızın çalıştığı alanlar da bulunmaktadır.

Son olarak verdiğiniz kıymetli bilgiler için size çok teşekkür etmek istiyorum. Sınava az bir zaman kalan gençlere ne söylemek istersiniz?
Beni buraya davet ettiğiniz için ben teşekkür ederim. Öncelikle sınava hazırlanan kardeşlerimize son dönemlerin en önemli zamanlar olduğunu belirtmek istiyorum. Bu süreci asla sıkılıp vazgeçmeden çalışmaya devam ederek çok iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Ayrıca önemli bir nokta da puanlarını değerlendirmek için tercih yapmasınlar gerçekten istedikleri severek yapabilecekleri bölümleri tercih etsinler gerekirse bir yıl daha hazırlanabilirler. Çünkü meslek hayatı sevmeden yaşanabilecek bir süreç değil maalesef.


Kıymetli okurlar meslek tanıtım yazılarımızda bu hafta kıymetli fizyoterapist Ramazan Yılmaz Hocamızı ağırladık. İlerleyen haftalarda farklı meslek erbapları ile sizlere konuk olmak niyetindeyiz. Perşembe günleri bu sayfada görüşebilmek ümidiyle.
Bu haftayı da Thomas J. Watson ile noktalayalım.
Kalbinizi işinizin ve işinizi de kalbinizin içine yerleştirmelisiniz.
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın Sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST