Vajinismus nedir ?

KALEM Farkıyla...

Vajinismus nedir ?

Vajinismus nedir ?

Vajinismus vajinanın dış bölümündeki 1/3’lük kısımda bulunan kaslarda, vajinal tampon, parmak, penis veya muayene spekulumu yerleştirme girişimi gerçekleştirildiğinde ortaya çıkan istemsiz kasılmalardır. Vajinismus rahatsızlığı bulunan kadınların çoğu orgazm olabilirler ve cinsel istek ve uyarılmaları oldukça normal düzeydedir .Vajinismus rahatsızlığı bulunan kadınlar geçmişte, cinsel taciz benzeri bir önemli psikolojik travmanın yanı sıra ilk cinsel beraberliğin çok ağrılı olması benzeri psikolojik tahribat oluşturan bir olay veya acılı bir jinekolojik muayene deneyimlemiş olabilirler.
Vajinismus rahatsızlığı bulunan kadınların, vajinalarının ebatları ve genital kısımlarına ilişkin olarak yanlış inançları vardır. Dolayısıyla da vajinalarının içerisine bir şeyin giremeyeceğini, vajinalarının bunun için uygun olmadığını düşünürler. Himen patolojileri, kronik enfeksiyonlar ve endometriozis benzeri durumlar da vajinismusa yol açabilir ve yalnızca komple bir jinekolojik muayene neticesinde bunun farkına varılabilir. Çiftin vajinanın boyutları ve genital anatomiye ilişkin ön yargılarını yok etmeleri doğrultusunda, jinekolojik muayene esnasında partnerin de bulunmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir .
VAJİNİSMUS TEDAVİSİ
Tedavide istem dışı olarak meydana gelen kasılmaların ortadan kaldırılmasına çalışılır. Bireyin genital anatomisiyle ilgili temel olan bilgilere sahip olabilmesi için eğitim yapılır. Vajinal penetrasyon öncesi gevşeme için gevşeme teknikleri hakkında bilgi verilir ve bu teknikler öğretilir. Kegel egzersizlerine ilişkin bilgilendirme yapılır, Kegel egzersizleri ve gevşemenin ne şekilde uygulanacağı hakkında bilgi verilir. Vajinanın girişinde yer alan kasların kontrollü ve istemli olarak çalıştırılması suretiyle geliştirilmesi amacıyla Kegel egzersizleri uygulanır. Kegel egzersizlerinden idrar kaçırma problemi bulunan kadınların tedavisi için faydalanılabildiği gibi vajinismus tedavisinde de faydalanılmaktadır. Bunun ne şekilde yapıldığını göstermek maksadıyla dilatör ya da parmak vajinaya yerleştirilir ve vajina kaslarının yerleştirilenlerin dışarıya çıkmasına mani olacak şekilde kasılması istenir. Bunu başaramayan kadınlardan ise idrar boşaltımı esnasında boşaltım işlemini yarıda kesmeleri istenir. Vajina girişinde bulunan kaslar her iki durumda da kasılır. Bu kasların istemsiz şekilde kasılması vajinismusa yol açan temel nedendir. Kegel egzersizinin ne şekilde uygulanacağının gösterilmesinin ardından, günde asgari 5-6 defa tekrarlanması istenir. Vajinanın parmaklarla veya özel cisimler (vajinal dilatatör) kullanılarak genişletilmeye çalışılması vajinismus tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemdir .

Düşünceleriniz...

Gözde Ünlüer

Gözde Ünlüer

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST