Velhasıl konuşmaya devam edelim; yerel seçim fırsat olsun fikir versin..

KALEM Farkıyla...

Velhasıl konuşmaya devam edelim; yerel seçim fırsat olsun fikir versin..

Velhasıl konuşmaya devam edelim; yerel seçim fırsat olsun fikir versin..

Sarıçay..
Şehri ikiye bölüp denize dökülen; kimine göre su akar deli bakar kimine göre ağzı olan konuşuyor dedirten Sarıçay’a bakalım bu kez kimler nasıl projeler yakıştıracak..
Geçtiğimiz yerel seçimlerde burasıyla ilgili karınca kararınca bir proje dillendirmiş ve demiştim ki;
Buraya yalnızca eşinden ayrılmış, çocuğu Üniversite okuyan kadınların 5 yıl süreyle işleteceği küçük, 4-5 masalık cafe restoranlar yapılsın..bunu Belediye yapsın ve örneğin 100 lira kira ile ihtiyaç sahibine versin..
Karşılıklı, Sarıçay üzerine 100’den fazla bu tip restoran yapılabilir ve orada bir hareket yaratılır.
Sevimli olsun..
Genellikle ev yapımı şeyler ikram edilsin; fiyatları ekonomik olsun. Olmazsa olmazı kadınlar işletsin.
Peki çayın içinde gondol da olsun diyebilirsin..
Olsun elbette, çok isteriz, destekleriz ve cazibe merkezinin iki kordon ve barlar sokağına sıkışmışlıktan kurtarırız..
Hep söylüyorum; yerel yönetimler şehrin kör noktalarında cazibe merkezleri yaratmalı; basit küçük dokunuşlarla bu mümkün..
Al sana bir örnek vereyim..
Bizim Gazetenin de bulunduğu Hanım Sokak’a çıkan Eczane Sokak..
Esnaf kendi imkanlarıyla renkli şemsiyeler astı, sokak biraz hareketlendi ama şemsiyeler yağmurdan, rüzgardan yırtıldı..
Örneğin Belediye bu sokağa hareket katabilir.
Nasıl mı ?
Bu sokakta bir kaç tane restoran var. Sokak eğimli olduğu için dışarıya konulan masalar oturmuyor. Eğer barlar sokağındaki gibi trafiğe kapalı bu sokağa ahşap doku ile farklılık kazandırılabilirse eminim buraya kendini bilmez insanların aracını zorla park etmesi bitecek..
Orada iş yapmaya çalışan esnaf, çarşıda gezen insanlar Eczane Sokak’ın büyüsünde nefes alabilir.
Çarşı ile bütünlük içinde geliştirilmesi gerektiğini söylediğim Kale Duvarı dibinden Devlet Su İşleri önüne yaya yolu açılması olağanüstü bir hamle olur..
Otantik Fevzipaşa Konakları arasından yürünecek yol, etrafında irili ufaklı el emeği göz nuru ürünlerin sergilenmesi şehre zenginlik katacaktır..
Meraklısına:
Daha önce söyledim, Erdemir İnşaat Fevzipaşa Mahallesinde öyle işler yapıyor ki; cumbalı evler, şehrin dokusuna anlam kazandıran konutlar ve işyerleri ile burada fark yarattı..
İşte o farkın içinde el emeği işler, seramikler, resimler ve pek çok şey üreten sanatçılar, zanaatkarlar ilgi bekliyor, destek bekliyor.
Sadrazam Hafız İsmail Paşa Kabristanının bulunduğu minik meydan geleceğe öyle umutla bakmak istiyor ki; mini minnacık bir dokunuş yetecek aslında..
Fatih Camisini de bu potansiyelin içine koyarsak emin ol yepyeni bir cazibe merkezi yaratırız ki..
Uzatmayalım; şehirde dokunulacak pek çok nokta var. Hiç biri de büyük büyük paralar istemiyor. Hem yaşam kalitemize zenginlik katacak hem de ekonomiye katkı yapacak işler üretmek ve hayata geçirmek bizi mutlu edecektir..
Mutlu olmak hemizin hakkı değil mi ?

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST