KALEM Farkıyla...

Vicdan

Vicdan

Bir adam ve oğlu ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Birden çocuk ayağı takılıp düşüyor ve canı yanıp ‘AHHHHH’ diye bağırıyor.
İleride bir dağın tepesinden ‘AHHHHH’ diye bir ses duyuyor ve şaşırıyor. Merak ediyor ve
– ”Sen kimsin?” diye bağırıyor. Aldığı cevap ‘Sen kimsin?’ oluyor. Aldığı cevaba kızıp;
– ”Sen bir korkaksın!” diye tekrar bağırıyor. Dağdan gelen ses ‘Sen bir korkaksın!’ diye cevap veriyor. Çocuk babasına dönüp;
– ”Baba ne oluyor böyle?” diye soruyor.
– ”Oğlum” der babası, ”Dinle ve öğren!” ve dağa dönüp;
-”Sana hayranım!” diye bağırıyor. Gelen cevap ”Sana hayranım!” oluyor. Baba tekrar bağırıyor;
-”Sen muhteşemsin!” Gelen cevap; ”Sen muhteşemsin!”.
Çocuk çok şaşırıyor, ama halen ne olduğunu anlayamıyor. Babası açıklamasını yapıyor;
– ”İnsanlar buna yankı derler, ama aslında bu yaşamdır. Yaşam, daima sana, senin verdiklerini geri verir. Yaşam, yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev! Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol! Saygı istiyorsan, insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan, sen de daha sabırlı olmayı öğren. Bu kural, yaşamımızın bir parçasıdır, her zaman geçerlidir.”
Yaşam bir tesadüf değil, yaptıklarınızın aynada bir yansımasıdır. Aslında yansıma dediğimiz durum insanın içinde de kendisini gösterir. Bu duruma “vicdan” deriz. Yaptıklarınızın karşısında vicdanınızın ne derece rahat olduğunu tartmanız size yaşamın karşılığını verecektir. Yani aslında bir aksi seda da içimizde bulunmakta.
Günlük gazetelerin üçüncü sayfaları her gün değişik birkaç haber ile vicdanları yaralar. İnsanoğlunun ne derece kötülükleri yapabileceğini kanıtlar. Çocuk tacizleri, çarpık ilişkiler, aile içi şiddet, tecavüzler, gasplar… Hepsi her gün işlenen suçlar arasında. İnsanoğlu hem cinsine eziyet etmek üzere bir kurguya sahip denilebilir neredeyse. Bunun en masum kanıtını spor müsabakalarında görürüz. Hep bir kısım insan veya bir kişi, diğerine veya bir kısım insana üstünlük kurma üzerinedir tüm spor müsabakaları. Üstelik dövüş sporları adı altında kurgulanmış bir spor gurubu vardır ki, o spor dalı ile gerçek hayatta da insanlara üstünlük kurmak isteyenler büyük bir azimle ilgilidirler.
Bir dünya istiyorum ben; içinde sadece sevgi olan, tüm evrene saygı olan, eşit ve yaşanası bir dünya. Irkların olmadığı, askerlere ihtiyaç duyulmadığı, sınırların ortadan kalktığı, özgür, sevgi dolu, saygılı bir dünya. Aksi sedanın vicdanı huzura erdirdiği bir dünya.

Düşünceleriniz...

Ufuk Cankaya

Ufuk Cankaya

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST