‘’Yağı kestim ama kilo veremiyorum’’ peki neden?

KALEM Farkıyla...

‘’Yağı kestim ama kilo veremiyorum’’ peki neden?

‘’Yağı kestim ama kilo veremiyorum’’ peki neden?

Diyete başlamayı şekeri, tuzu ve yağı kesme olarak algılamak, sonrasında şeker ve tuz kaçamakları yaparak ama asla salataya yağ eklemeden diyeti sürdürmek aslında kocaman bir hata…
Vücuttaki yağ oranı sadece yağ tüketimine bağlı olarak artmaz, gereğinden fazla tüketilen her türlü besin vücutta yağ olarak depolanır. Bu nedenle diyet yaparken veya sadece sağlıklı beslenme niyetiyle yağı tamamen kesmek, vücutta yağ oluşumunu önlemez…
Sadece yağ tüketmeyi kesmek vücutta yağlanmayı engellemediği gibi, bu durumun sağlığa vereceği pek çok zarar da vardır. A, D, E, K vitaminleri yağda eriyen vitaminlerdir ve hiç yağ tüketilmemesi durumunda bu vitaminler de vücuda alınamaz. Vitamin eksikliklerinin de yol açtığı birçok sağlık sorunu vardır.
Normal koşullarda sağlıklı bir kişinin tüketmesi gereken yağ miktarı, günlük ihtiyaç duyduğu enerjinin %25-30’u kadardır. Yetşkin bireyler için bu miktar günlük ortalama 3-7 yemek kaşığı olarak değişkenlik gösterir. Günlük alınması gereken miktarların altına inildiğinde üreme fonksiyonları bozulabilir, deride yaygın kuruluklar başlar, kabızlığa bağlı hemoroid oluşur ve kilo kaybı azalır.
Metabolizmanın hızlanmasında beyaz peynir örnek bir süt ürünüdür. Peynir fermente edilen bir yiyecek olduğundan sindirim kanalında yararlı mikroorganizmaların dengesini olumlu yönde etkiliyor, metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Kaliteli protein içeriği nedeniyle hücrelerimizin yenilenmesini, kalsiyum ve D vitamini sayesinde kemik dokusunun güçlenmesini, B12 vitamininden dolayı da kırmızı kan hücrelerinin yapımı ile nörolojik fonksiyonların gelişmesini sağlıyor.
Ancak kilo verme kaygısı ile süt ve ürünlerinin yağsızlarını tercih ettiğiniz zaman doyurucu olma özelliği ortadan kalkar ve çabuk acıkırsınız.
Zeytinyağı genel sağlığımızın korunmasında ve bel çevresinden zayıflamada etkili tek sağlıklı yağdır.. Salatalara birer yemek kaşığı zeytinyağı eklemesi hem sindirim sistemi üstünde olumlu etki yapar hem de uzun süre tok kalmanızı sağlar.
Tüketilen çerez çeşitlerinin düzenlenmesi ile alınan sağlıklı yağlar kilo verme hızını arttırır. Cilt parlaklığı, derinin beslenmesi, bağırsakta prebiyotik etkinin sağlanması için kuru yemişleri kavrulmamış ve tuzsuz olarak tüketmek gerekiyor. Günde bir avuç içi kadar ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği tüketilebilir.
Balık, tavuk ve kırmızı et tüketimi sırasında görünür yağları tüketmemek ve pişirme yöntemine ilave yağ eklememek yeterli olacaktır.
Beslenme ile aldığınız yağı sıfırladığınız zaman;
Beyin fonksiyonları zayıflayabilir, kalp sağlığı tehlikeye girebilir, hormonlar dengesiz çalışmaya başlar, aşırı yemeye yönlendirebilir, sindirim sistemi problemleri artar.

Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST