Yarım Çalışma Ödeneği

KALEM Farkıyla...

Yarım Çalışma Ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği

Son yıllarda yapılan düzenlemelerle kadın işçiye doğum sonrasında yarı zamanlı çalışma hakkı tanınmıştır. Çalışılmayan sürelerde yarım çalışma ödeneğinden yararlanan kişilerin sigortalılıkları da bizzat devlet tarafından sağlanmaktadır.Annelere çocuklarıyla daha fazla vakit geçirme fırsatı sunmakta olan yarı zamanlı çalışma hakkı, verilen yarım çalışma ödeneği sayesindeçalışan kadının ücret kaybını da azaltılmıştır.

Yarım çalışma ödeneğine ne zaman başvurulur?
Analık izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Bu haktan kadın işçinin yararlandığı süre içerisinde süt izni kullandırılmaz.Bunun dışında İşçi, ücretsiz iznin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar herhangi bir zamanda kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir.

Başvuru için hangi evraklar gerekli?
Adına doğum tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi bildirilmiş olan işçi, haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışması ve analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunması durumunda yarım çalışma süresince İŞKUR desteklerinden faydalanabilir.

Yarım çalışma ödeneği ne kadar?
Doğum sonrası yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, kişinin çalıştığı işte aldığı ücret ne olursa olsun, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. Yarım çalışma ödeneği, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır. 01.01.2018-31.12.2018’de geçerli olacak Yarım Çalışma Ödeneği Günlük Net 67,14 TL Aylık Net Tutarı 1007,05 TL’dir.

Yarım çalışma ödeneği ne zaman ve nereden ödenir?
Yarım çalışma ödeneği, çalışılan aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci ay içinde aylık olarak ödenmektedir. Örneğin Şubat ayında gerçekleştirilen yarım çalışma uygulamasına ilişkin ödenek, Nisan ayı içinde ödenmektedir.
İlgililer ödemelerini TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurarak alabilmektedir.

Yarım çalışma ödeneği kesilir mi?
Yarım çalışma ödeneği almaktayken rapor parası almaya hak kazananlara, bu durumun devamı süresince, çocuğun hayatını kaybetmesi durumunda, işçinin başka bir işte çalışması halinde veya çalıştığı işyerinden ayrılması durumunda yarım çalışma ödeneği kesilir.

Düşünceleriniz...

Bahtiyar Yavuz

Bahtiyar Yavuz

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST