Yaşayın ve görün

KALEM Farkıyla...

Yaşayın ve görün

Yaşayın ve görün

Hani hep bahsediyorum ya biz Üveys Veysel Karani zikrini yapıyoruz ve gelin sizler de yapın diye. Bu davetimizi gazeteden, telefondan, sosyal medya üzerinden, çarşıda, pazarda, insanların olduğu her yerde devam ettiriyoruz. Bir üveys kalabalık bir ortama girmişse, mutlaka zikri tebliğ eder. Sokakta geziyorsa çantasında zikrimizi tanıtan küçük kırmızı kitapçıkları her an bulundurur, olur da Rabbimiz birilerine tebliğ etmeyi nasip eder, birilerine vesile olabilirim diye. Üveysler önce yakın akraba, eş dost olmak üzere tüm tanıdıklarına, tanımadıklarına, kalbinin ısındığı herkese bu kitapçıklardan uzatır ve bu mucize zikir ile sizleri tanıştırmak ister. Bunu yapmamızdaki tek amaç Allah’ın rızasını kazanmaktır. Derdimiz; biz huzuru bulduk, çağın hastalığı olan stresi yenmeniz ve sizlerde bu tarifsiz huzuru bulun diye zikri tebliğ ederiz. Kimseden herhangi bir beklentimiz yok, sizlerden dua da istemiyoruz. Varsa sevabını zaten Rabbimiz verecektir. Ancak size çok önemli, hayatınızın dönüm noktası olacak, başladığınızda yaşantınızı değiştirecek bir fırsat sunuyoruz.
Çokça karşılaştığım bir durumdan bahsetmek istiyorum sizlere. Biz üveysler zikir kitapçığını uzattıktan sonra genelde “Ücreti var mı?” diye soruluyor. Hayır! Bu kitapçıkların ücreti yok. “Peki bu çeşmenin kaynağı nereden geliyor?” diye soruyorlar. Sizlere verilen kitapçıklar, maddi durumu iyi olan üveys kardeşlerimiz tarafından karşılanıyor. Bir vakfımız, derneğimiz, dergahımız, mekanımız yok. Bizler tarikat ya da cemaat değiliz! Bir teze karşı oluşturulmuş, anti tez de değiliz! Allah’a tek başına yolculuk yapmaya çalışan, Allah’a hayırlı bir kul, Peygamber Efendimize hayırlı bir ümmet olmak için gayret eden üveysleriz.
Bir ikincisi; bu kitapçıkları inceleyenler, hemen internetten araştırmaya ve bazı kanallardan marifetin yazarı Muharrem Karabay öğretmenimizin videolarını izlemek isterlerken, yine aynı kanal üzerinde üveyslere anti tez olarak oluşturulmuş bir videoya ulaştıklarını söylüyorlar. “Siz üveysler tarikat değilim diyorsunuz ancak bu videoda sizin hakkınızda karalayıcı ifadeler var.” gibi söylemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Hiç izlemeye gerek duymadığım bu video karşısında sizlere şunu söylemek istiyorum.
Bu videoda bulunan ifadelere biz çöplük nazarıyla bakıyoruz ve çöpleri karıştırmaya gerek yok ki diyoruz. Birileri birilerini kötüleyerek, makam ya da mevkiye ulaşamaz, istediklerini elde edemezler. Kişi bu videoları izleyip, söylenenlere kanacaksa, zaten nasibinde yoktur zikretmek. Allah, zikre başlamasına müsaade etmiyordur. Yunus Emre atamızın öğretmeni Tabtuk Emre der ki; “Masumu bulmak istiyorsan zalimin attığı oku takip et”. Doğru yapanı taşlayan çok olur. Yol iblisin yolu olsaydı, kimsenin sesi çıkmazdı. Biz de diyoruz ki; bu kişilerin karalamacalarına aldanmayın. Dünde hep dinimizi başkalarından duyduk, öğrenmeye çalıştık. Kulaktan duyma, şeytanın işini yapan kimselere itibar etmeyin, sözlerine takılmayın. Bu zikirle Allah kendisini bizzat yine kendisi öğretecek. En doğru kaynak Allah! En güzel öğretmen Allah! Biz sizlere birilerinin elini eteğini öpün, bir tarikata girin demiyoruz ki! Aslında herkesçe bilinen, yapılışı çok kolay olan bu zikre başlayın diyoruz. Kuran-ı Kerimin ilk emri oku! Allah size öğretmek için en doğrusunu, rüyada ya da Kur’andan okutacak ve anlayacaksınız. Başkalarından duyduğunuz değil, sizlere Allah’ın öğretmesi bambaşka. Korku dolu değil, sevgi dolu bir Allah olduğunu ilk elden öğreneceksiniz. Biz hep yanlış kaynaklarda Allah’ı aramışız. Kuranın ilk emri ve en çok tekrarlanan emrini bilmeden, okumanın ve zikretmenin önemini hiç anlayamamışız. Bırakın başkalarının size öğrettiklerini. Siz zikretmeye başlayınca Allah da size öğretmeye başlayacak. Kendiniz deneyimleyeceksiniz. “Yaşa ve gör!” kelamı,HaceAhmedYesevihz. tarafındanüveyslere verilmiştir. Gerçekten yaşayıp görmek bambaşka bir şeymiş. Siz de deneyin, yaşayın ve görün!
Ayrıntılı bilgi için: www.veyselkarane.com

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST