Yaza yaza yaz geldi

KALEM Farkıyla...

Yaza yaza yaz geldi

Yaza yaza yaz geldi

Milletimizin cebinden bir kuruş çıkmadı. Çanakkale Köprüsü’ nden, en yoğun günlerden olan arife gününde 14 bin 275 araç geçmiş. Hazineden karşılanan günlük geçiş garantisi ise 45.000 araçmış… Yani garantiye hak kazanan araç sayısı 30.725; araç başı 17,7 Euro’ dan, bir günlük kaybımız maalesef 544.000 Euro olmuş. Mısır’ a 8.1 Milyar Euro’ ya Alman Siemens ile 60 şehri birbirine bağlayan 2000 Km uzunluğunda hızlı tren yolu ve 41 hızlı tren, 94 Tren, 41 yük treni, 15 yıllık bakım garantisi dahil anlaşma yapılmış. Bizler o fiyata sadece Çanakkale Köprüsünü yaptık. Şimdi arabamıza benzin koyamıyoruz.
Köprüye rağmen vatandaş feribotla geçmeye çalışıyorsa da devasa bir hesap hatası olabilir.
Ülkeye yapılan hizmet ne olursa olsun vatandaşın çıkarı düşünülmeli. Yapılan hangi hizmet varsa kontrolü de yapılmalıdır. Yaptık hizmeti bitti bakış açısı zincirleme olarak herkese zarar verir.
Mesela şehir içi otobüslerini beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Duraklarda bekleme süresi uzun olabilir, kent kart uygulaması her zaman çalışmayabilir. Bunlar belediyenin çözmesi gereken sorunlar. Onun dışında şehir içi otobüsleriyle ilgili yolcuların duyarlı olması gereken bir konu var. Mesela, iskeleden Güzelyalı istikametine giderken Güzelyalı yolcusu değil Barbaros mahallesi yolcusu biniyor. Yahut kepeze giden yolcu avm de inecek olan yolcu için bir sonraki otobüsü bekliyor. Hatların güzargah tanıtımı mı eksik yoksa Çanakkale halkımız mı duyarsız? Benim gibi düşünenleriniz vardır mutlaka. Bir diğer konu da bütün hatların iskeleye uğraması. Tek durağa yığılma oluyor ve hat seçeneği olarak insanların sadece kepez otobüsüne yoğunlaşmasına neden oluyor. Oysa ki Ç1′ in güzergahı Barbaros mahallesinden geçiyor.
Bir diğer konu da haşerelerle paylaştığımız şehrimiz. Sokaklarda yalnız değiliz, diğer canlıların elbette ekolojik dengede bir yeri var. Fakat şu sıralar sanki hamam böcekleri insanlardan fazla geziyor. İlaçlama takvimi nasıl bilmiyorum ama yolda yürürken böceklerin birden karşımıza çıkması kötü oluyor. Köyler dışında da kara sinekler her yerde ısırıyor. Güzelyalı Halk Plajı’ nda, Kepez çay bahçelerinde ve merkezde dolaşırken…
Kepez’ deki bir diğer konu da kanal boyu yanına yapılan bahçeler. Kullandıkları tarım ilaçlarını solumak zorunda kalabiliyoruz. Kanaldan su motoru ile ekilen bahçelere su çekilirken çıkardığı ses o civarda oturanlar için rahatsız edici olabiliyor. Özellikle akşam insanların işten gelip dinlenme saatin de çalıştırılan motorun sesi gerçekten gürültü kirliliği. Kendimizi karşı tarafın yerine koyarak hareket edersek daha uyumlu yaşayabiliriz. Yeni kordonda oturup sahilin, denizin tadını çıkarabiliyorsak çöpümüzü toplamakta doğaya ve çevremize teşekkürümüz olabilir.
İyi haftalar.

Düşünceleriniz...

Hanife Erkan

Hanife Erkan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST