Yazdan önce son düzlük mü?

KALEM Farkıyla...

Yazdan önce son düzlük mü?

Yazdan önce son düzlük mü?

Yerinde kararlar dönemiyle bazı kararlarda esneklikler oluşu vaka sayılarında da gözle görülür bir artışa sebep olmuştu. Bu artışların ardından da geçtiğimiz haftayı ‘’Tam Kapanma’’ söylentileri ile geçirdik. Önce nedir bu tam kapanma dedik, ardından uygulanabilirliğini sorguladık. Alternatiflerini düşündük. Dünya üzerinde uygulanan bazı önlemleri inceledik. Nihayet Salı günü toplanan Bakanlar Kurulu ardından yapılan açıklamalarla en azından Ramazanın ilk iki haftası için yol haritamız biraz netleşmiş oldu. Aslına bakarsak geçmiş dönemlerde uygulanan kısıtlamaların bir bakıma revize edilmiş şekli olarak yorumlanabilir alınan yeni kararlar. Kısmi kapanma dönemi olarak adlandırılan bu dönemde istenen sonuçlara ulaşılamazsa daha sert tedbirlerin alınabileceği de ifade edildi.
Bunlardan neden bahsediyorum diye soracak olursanız, vatandaş olarak beni ilgilendiren kısımlarının yanında bir eğitimci olarak da bir yerinden muhakkak bağlayıcı oluyor. Geçen hafta içerisinde katıldığı televizyon yayınlarında ‘’Okulların kapalı kalma süreleri incelendiğinde ilk sıralarda olduğumuzu, ilkokul, okul öncesi ve sınav grubu öğrencilerinin eğitimlerinin farklı bir pencerede değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden açıklamalar yapmıştı Sayın Milli Eğitim Bakanımız. Bu yeni dönemle beraber ise sınav grubu öğrencileri ile okul öncesi öğrencileri seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitimlerine devam edebilecek. İlkokul öğrencileri ve 8. İle 12. Sınıf haricinde ki öğrenciler ise tam zamanlı uzaktan eğitime geçecekler. İki hafta sonra zaman neyi gösterir bilinmez, hangi kararlar alınır, hangi senaryolar devreye girer kestirmesi güç. Hep beraber bekleyip görelim.
Öğretmenlerin Aşılanması
Bu konuya bugüne kadar pek girmek istemedim. Sürecin gidişatını gözlemlemek, bunun akabinde bir yorumda bulunmak düşüncesindeydim. İfade edilen rakamlara göre yaklaşık on bin meslektaşımız aşılanmış ardından süreç duraklama evresine geçmişti. Bu hafta aşılama konusunda yeni adımlar atıldığı, öğretmenlerin de gruplar halinde aşılanmaya başlandığı bilgisine ulaştık. Şu an için telaffuz edilen rakamlar 125.000 civarında. Kamuda, özel sektörde görev yapan öğretmenlerin tamamını hesaba kattığımızda bu sayının da ne kadar yeterli olacağı düşündürücü… Temennimiz ise bu grubun ardından yeni grupların da ilave edilmesi sürecin hayırlısıyla neticelenmesi.
Ramazan Ayı
Dört gözle beklediğimiz ramazan ayına da kavuşmanın mutluluğu içerisindeyim. Dinen mukaddes bir ay olmasının yanında kültürümüzde de çok önemli bir yere sahip olan günlerdeyiz. Bu günlerde çocuklarımıza içinde bulunduğumuz şartları da göz önünde bulundurarak, paylaşmayı, sabırlı olmayı, empati kurmayı aşılayalım. Orucun sadece açlık ve susuzluk demek olmadığını hal hareket ve davranışlarımızla da hissettirelim.
Bu duygularla Ramazan ayınızı da tebrik ederim.
Bu haftayı da E. B. Browding ile noktalayalım kıymetli okur.
‘’ Sabır, kuvvetin bir başka adıdır.’’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Özel Eğitim Uzmanı Eğitim Koordinatörü

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST