Yazın buzlu çay tüketilir

KALEM Farkıyla...

Yazın buzlu çay tüketilir

Yazın buzlu çay tüketilir

Yetişkin bir bireyin günlük içmesi gereken su miktarı rtalama 2-2.5lt.olarak değişir.
Yaz aylarında vücudunuzun susuz kalmaması için diğer içeceklerden de destek alınması gerekir. Asitli ve şekerli olan içecekler doğru tercihler olmadığı için en iyi alternatif buzlu çaylar olabilir.
İçecek sektöründe buzlu çay çeşitliliği günden güne artmakta ;yeşil çaylı, mangolu, limonlu ya da şeftalili çeşitlerinin yanı sıra sürekli yeni aromalar raflarda. Ancak hem koruyucu hem renklendirici hem de yüksek şeker içeriklerinden dolayı sürekli tüketilmeleri önerilmez.
Kafe,otel veya kahve zincirlerinde de benze ürünleri bulmak mümkün,hem de burada içerkleri istediğiniz gibi değiştirme imkanına sahipsiniz.
Tabiki sıcak olarak içtiğimiz çayların soğuk ve buzlu hallerini de evde hazırlamak ve istediğimiz aroma ile zenginleştirmek sizin elinizde.
Buzlu çayları sabah kahvaltı öğününde küçük bir porsiyon , öğün aralarında ve öğünden sonra olarak tercih edin, yemek ile birlikte sıvı almamaya özen gösterin.
Buzlu çaylar;
*mide iç basıncını değiştirmez,midede sorun yaratmaz.
* gazsız olan buzlu çaylar ağız içi pH dengesini etkilemez, diş eti sağlığına olumsuz etki yaratmaz.
*gazlı ve şekerli içecekler kişilerde ve özellikle çocuklarda aşırı yemeye yönlendirip obeziteye geçişi kolaylaştırdığı için uzak durulması gereken sağlıksız içeceklerdir. Alternatif olarak meyve aromalı ,gazsız ,şekersiz veya tercihe göre az şekerli olarak hazırlanan soğuk çayları tercih edebilirsiniz.
*düzenli olarak sıcak veya buzlu içilen beyaz çay metabolizmayı düzenler, vücudun yağlanmasını önleyebilir.
*çayınızı yaz mevsiminde; limon, şeftali ya da mango gibi yaz meyvelerini püre halinde ekleyerek, içine buz koyarak lezzetli içecekler haline getirip içebilirsiniz.
*fonksiyonel olarak içtiğiniz hibiscus, rezene,melisa ,nane gibi çayları da soğuk ve buzlu olarak hazırlayabilirsiniz.
*tüketirken şeker ve tatlandırıcı eklememek en büyük kazancınız olur.
*buzlu çayınızı tatlandırmak için baharatlardan ve taze otlardan destek alabilirsiniz.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST