Yeni Bir Dönem

KALEM Farkıyla...

Yeni Bir Dönem

Yeni Bir Dönem

Uzaktan mı yüz yüze mi? EBA mı Zoom mu? Açılır mı? Kapanır mı? Derken ilk dönem tamamlandı. Ara tatilin de öne çekilmesiyle 3 hafta olan ara tatil de tamamlandı. Şimdi yeni bir dönem, yeni umutlar, yeni heyecanlar. Köy okullarında ve okul öncesi yaş grubunda yüz yüze eğitim başladı. Başladı başlamasına da bu kez de kar yağdı. Uzun yıllardır görülmemiş bir kar yağışı ve soğuk hava akımı tüm yurdu olduğu gibi güzel şehrimizi de etkisi altına aldı. Çanakkale’mizin de içinde yer aldığı bazı şehirlerde de kar tatili kısmen başlayan yüz yüze eğitime müsaade etmemiş oldu.
Gerçi tatil haberini duyunca ‘’Okul mu var sanki ne tatili?’’ diyenlerin de olduğunu duyar gibi oldum ama; yüz yüze eğitime geçen bazı kademeler, kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini de hesaba katınca yerinde bir karar olduğunu söyleyebilirim.
Bu dönem yine akıllarda ki en büyük soru yüz yüze eğitime hangi sınıflar, hangi kademeler katılacak? Ne zamana kadar, hangi koşullarda devam edecek? Şu an öncelik daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi sınava girecek yaş grupları ve ilkokullar gibi görünüyor. Ama Sayın Bakanımız da daha önce yaptığı açıklamalarda okula hiç gitmeyen sınıfların da hesaba katıldığından bahsetmişti. Sayın Sağlık Bakanımız da il hatta ilçe bazlı kararlar alınabileceğini ifade etmişti. Bu açıklamalar doğrultusunda da bazı illerde veya ilçelerde tüm kademeler yüz yüze eğitim alırken bazılarında da kısıtlamalara gidilebilir diye düşünmeden edemiyorum.
Asıl tüm bunları ölçüp biçerken ana amacımız olan eğitim, eğitimde kalite, teknolojinin kullanımı, eğitim sisteminde ki aksaklıklar gibi konuları bazen es geçtiğimizi de düşünüyorum. Nitelik her alanda niceliğin önünde yer almalıdır düşüncesini taşıyanlardanım.
Tüm öğrencilerimize şu duygumu da iletmek istiyorum; ‘’Geçireceğiniz tüm dönemler, geçirdiklerinizden hayırlı olur inşallah.’’
Puan Usulü Normalleşme
Sağlık Bakanımız yaptığı açıklamalarda tedbirlerde mart ayı itibari ile bölgesel esnemeler olabileceğinden bahsetmişti. Konu ile alakalı kulislerde dolaşan son bilgilere göre ise oluşturulacak bir puan sistemine göre tüm kriterlerin göz önünde bulundurulması, buna göre il, ilçe hıfzıssıhha kurullarında kararlar alınmasının ihtimaller dahilinde olduğu yönünde. Örneğin Mutasyonlu virüs görülen bir ilçede esnemeler daha geç sürelere ertelenebilecekken, vaka sayılarında düşüş olan bir ilçede ise normalleşme adımlarının daha erken atılabileceği yönünde düşünceler mevcut. Bu sisteme göre eğitimi düşünecek olursak, yan yana olan iki ilçeden birinde tüm sınıflar yüz yüze eğitime başlamışken diğerinde sadece sınav grubu öğrenciler okula gidiyor olabilecek. Hepsi farklı senaryo… Bakalım karşımıza neler çıkacak.
Üniversiteler
Uzaktan eğitimin devam ettiği en üst kademe üniversiteler. Bu durumdan en çok dertli olan da onlar gibi. Sağlık Bakanlığı henüz bu konuya kitlesel bir hareketliliğe yol açabileceği gibi nedenlerle olumlu bakmasa da öğrenciler Bahar Döneminde okullarına kavuşmaktan umutlu. Naçizane fikrimi soracak olursanız ise bence bu yıl üniversite amfileri boş kalır diye yanıtlamak isterim.
Dilerim her şey gönlünüzce olur.
Bu haftayı da Abraham Lincoln ile noktalayalım.
‘Yavaş yürüyor olabilirim, ama hiçbir zaman geriye doğru yürümedim.’
Herkese sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST