Yeni dönemde gayrimenkul danışmanlığı

KALEM Farkıyla...

Yeni dönemde gayrimenkul danışmanlığı

Yeni dönemde gayrimenkul danışmanlığı

2 haftadır yeni tebliğ üzerinden genel bir durum değerlendirmesi ile birlikte gayrimenkul sahiplerinin dikkat etmesi gereken noktaları yazıyordum, bu hafta ise gayrimenkul danışmanları açısından duruma bakacağımızı yazmıştım. Çünkü bundan sonraki süreçte gayrimenkul danışmanlığı da farklı bir noktaya evrilmeye başlayacak ve doğru danışmanlarla çalışmanın önemi çok daha fazla artacak.

Yeni düzenleme gayrimenkul danışmanlığını kesinlikle orta vadede farklı bir boyuta taşıyacak. Vergi kaybının yüksek olduğu gayrimenkul sektöründe taşlar yerinden oynayacak ve bu sürecin sacayaklarından biri de gayrimenkul danışmanları olacak. Eski düzen gayrimenkul danışmanlığı bir noktada raftan kalkacak ve yeni nesil bir danışmanlık anlayışı devreye girecek. Bu iş öyle 1 masa 2 sandalye ile yapılma noktasından uzaklaşırken kuvvetli ofislerin etkisi artmaya başlayacak. Kuvvetli ofislerden kastım hem danışman sayısı hem de danışman kalitesi önem kazanacak, yani niteliksiz danışmanlar yerini nitelikli danışmanlara bırakırken, ufak ofisler de yerini sayıca kalabalık ofislere bırakmaya başlayacak. Bu değişim hemen bugünden yarına olmayacak belki ancak bir noktada gideceğimiz nokta kesinlikle orası olacak.

Peki nitelikli danışman kimdir? Nitelikli danışman üçe beşe bakmadan, kanun ve kural tanımadan iş bitiren danışman değildir. Nitelikli danışman sistemli ve programlı bir şekilde çalışan, konusuna hakim ve belli bir bölgede, portföy tipinde, fiyat aralığında uzmanlaşmış, para kazanırken aynı zamanda para harcamayı göze alabilen, işinin gereklerini yerine getirebilen, faturasını kesen, yetki belgesini alan, sorumluluğunu bilen, gayrimenkul danışmanlığının ev göstermenin çok ötesinde bilgi birikime sahip olunması gereken profesyonel bir meslek olduğunu anlamış gayrimenkul profesyonelidir. Yani sektöre baktığımızda herkesin öyle olduğunu iddia ettiği ama çok küçük bir kesimin bu gereklilikleri sağladığı bir danışman profilidir. Bu profile sahip danışmanlar bundan sonraki süreçte öngörülenin ötesinde güçlenecek ve sektöre damgasını vuracaktır. Özellikle kendi networkünü sistemli bir şekilde tutmayı ve bu networkü en iyi şekilde kullanmayı başaranlar için sektörde markalaşmak önemli bir kırılım olacaktır. Yani marka danışmanlar ile birlikte marka ofisler açısından önemli bir eşikteyiz diyebiliriz.

Neden mi? Çünkü sistemi olmayan danışman önümüzdeki süreçte yalnızlaşmaya, portföy ve mülk sahiplerini kaybetmeye başlayacaktır. Zira yeni tebliğle birlikte gayrimenkul danışmanları çok ciddi sorumlulukların altına gireceğinden bu sorumlulukların hakkını veremeyenler hem kendilerini hem de gayrimenkulünü pazarladıkları mülk sahiplerini yakacaktırlar. Bu sebepten dolayı orta ve uzun vadede mülk sahipleri ister istemez daha dikkatli davranacak ve işinin uzmanı gayrimenkul profesyonellerini seçmeye başlayacaklardır. Bunun için gereken süre ise şikayet mekanizmasının devreye alınması ile birlikte cezaların kesilmeye başlanmasıyla bunun sektörde bir risk olarak kabul edilir noktaya gelmesidir. Bir mülk sahibi sadece daha az para vereceği bir gayrimenkul danışmanı yüzünden kurtardığı düşündüğü paranın kat kat fazlasını ceza olarak ödeyebilecek veya müşterin varsa getir dediği danışmanlardan biri yüzünden mali incelemeye girebilecek. Sizin başınıza gelmez diye mi düşünüyorsunuz? O zaman bir anlık bile olsa düşünmeye çalışın; daha az para verdiğiniz için seçtiğiniz emlakçı yüzünden günün birinde vergi dairesinden bir tebligatla güne başladığınızı veya bir vergi müfettişi tarafından telefonla vergi dairesine davet edildiğinizi.

Yıllardır eğitimlerde bu işin sistem işi olduğunu, network işi olduğunu anlatır dururuz. Yıllardır bu işi yapacakların profesyonel davranmak zorunda olduğunu, sorumluluğumuzun ciddi boyutlarda olduğunu dile getiririz. Mevzuatlardaki boşluklar sebebiyle bu söylediklerimiz genelde kulak arkası edilirken şimdi mevzuattaki boşluklar hızla doldurulmaya başlandı ve artık sisteme ayak uydurabilen, sistemle paralel yürüyebilen danışmanlar açısından bir milat noktasına geldik. “Aman boş ver, bir şey olmaz” duruşu bundan sonra “Aman dikkat edelim, bir şey olmasın”a doğru daha hızlı bir şekilde kayacak ve şu an bu noktada olan veya bu noktaya gelmeyi başarabilen gayrimenkul danışmanları açısından ciddi fırsatları da beraberinde getirecektir.

İşini doğru yapan ve yaptığı işin hakkını veren gayrimenkul danışmanları ile yolunuzun kesişmesi dileğiyle…

Düşünceleriniz...

Özgür Demirci

Özgür Demirci

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST