Yeni dünya düzenini tasarlamak… Ütopya (1)

KALEM Farkıyla...

Yeni dünya düzenini tasarlamak… Ütopya (1)

Yeni dünya düzenini tasarlamak… Ütopya (1)

Yeni yıla özel bir yazı sersi yazmak istiyorum. Yeni bir dünya hayal etmek ve bunu yavaş yavaş, sektör sektör yazmak, detaylandırmak istiyorum. Amacım yıkılan çürümüş sistemlerin yerine oluşturulacak yeni dünya düzenine soyut/ düşünsel anlamda bir katkı sağlayabilmek. “Ne alaka” diye düşünebilirsiniz… Hemen açıklamasını da yapayım. Düşünceler kaybolmuyor ve bir şekilde hep var oluyorsa, bu düşünce alanları birbirine yakın frekanslarla bir araya gelip daha da büyüyerek diğer insanların düşüncelerine çarpabilir ve yeni açılımlar yaratabilir. Dolayısıyla oluşturulacak yeni dünyayı kurgulayan insanlara düşünsel anlamda belki katkı sağlanabilir. Aynı şekilde onlar düşündüğünde de ben bu düşünceleri ilham şeklinde alıp geliştirebilir, üzerine daha detaylı düşünerek soyut olsa da bir bilgi alışverişi yapabilirim. Bütün bunlar soyut olduğu için anlamakta anlatmakta zor ama en azından niyet güzel… Hiçbir şey olmadığını varsaysak bile güzel bir dünya düşünmek en başta beni mutlu edip yükseltecek ve kendimi daha iyi hissetmemi sağlayacak. Sadece bunun için bile yazılmalı!

2020 senesi herkesi çok yordu, biraz yükselmek herkese iyi gelecektir diye düşünüyorum. 2021 yılının daha yumuşak ama daha sistem kurucu ve iletişimsel anlamda daha dolu dolu geçeceğini düşünüyorum. 2020 “4” senesiydi. Zor bir seneydi ve sistemlerin çöktüğü, işlevsiz her şeyin büyük darbe aldığı bir seneydi. Kısacası 2020 yıkıcıydı ama 2021 senesi “5” senesi yani iletişim, özgürleşme ve denge senesi olacak. Bütün bu kavramların iyi ve kötü tarafları da var tabiiki. Doğru iletişimle, sorgulayarak özgürlüğümüzü kazanmalı ve bütün karmaşaların arasında dengede kalabilmeliyiz. Bunları başarabildiğimizde sonraki senelere ve geleceğe karşı daha güçlü ve hazır olacağız. 2021 senesi geçiş senesi olacak ve 2020 öncesi dünya ile 2020 sonrası dünya arasında bir köprü görevi görecek gibi düşünebiliriz. Ancak bu köprünün temeli sağlam atılmalı!

Yavaş yavaş bütün dünya dönüşecek ve kaosun içerisinden yepyeni ve muhteşem bir sistem doğacak. Bütün bunların gözle görünür elle tutulur hale gelmesi birkaç senemizi alacak ama yeni doğan bir bebekten konuşup, koşmasını beklemek ne kadar anlamsızsa yeni sistemin de hemen kendini belli etmesi o kadar anlamsız olur. Yavaş yavaş büyüteceğiz, kuracağız ve göreceğiz yeni sistemin gerçeğini. Sabırla, emekle ve inançla…

Evet… Elimizde yeni doğan bir bebek(yeni dünya) var. Şimdi bu bebekle ne yapacağımız konusuna gelelim. Bu bebeğin öz karakterini anlamalıyız. Gözlemlemeliyiz, algılamaya çalışmalıyız. Bunları yaparken de bu bebeği nelerle besleyeceğimizi, neler öğreteceğimizi, nasıl bilgilerle donatacağımızı düşünmeliyiz. Bu bebek bir bilgisayar olsaydı ona nasıl programlar yüklerdik, onu ne tür işler için kullanır, ondan nasıl bir şekilde faydalanırdık ve ona ne gibi katkılar sağlamaya çalışırdık? Diğer yazılarımda bu soruların cevaplarını yazmaya niyet ediyorum… Umarım sizde yeni dünyanın yeni sistemlerini kurarken düşünsel anlamda katılır, fikirlerinizi paylaşırsınız… Hayal kurmak keyiflidir… O hayallerin gerçek olduğunu görmek ve yaşamak daha da keyifli olsa gerek 😉 Sevgiyle ve umutla…

Düşünceleriniz...

Zamanın Ruhu

Zamanın Ruhu

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST