Yeni Sezona Bol Enerji İsteyenler Buraya

KALEM Farkıyla...

Yeni Sezona Bol Enerji İsteyenler Buraya

Yeni Sezona Bol Enerji İsteyenler Buraya

Sevgili öğrenciler ve veliler… Öncelikle Diyet-D ailesi olarak yeni başlayan eğitim- öğretim döneminizi kutlar, sağlık ve başarı ile geçmesini dileriz. Biliyoruz ki bu döneme uzun bir tatilden sonra adapte olmak zor. Bu dönemin adapte zorluğu sadece başlangıçta değil, havaların değişmesi, enerjinizi açık havada bırakmanız da etkili oluyor. Biz isteriz ki dileklerimiz gibi başlangıçlarınız ve başladığı gibi bitmiş mükemmel sonuçlarınız olsun. O zaman bu hafta ki yazımıza kulak verin ve size verdiğimiz beslenme önerileriyle motivasyonunuzu artırıp döneme bomba gibi bir giriş yapın.

Sağlığınızı ve başarılarınızı etkileyen birçok faktör vardır: Fiziksel aktivite, uyku düzeni, sağlıklı beslenme, stres düzeyi vb… Düzenli fiziksel aktivite ve ideal uyku saat ve zamanı vücudumuzdaki hormon dengesinin normal seyretmesini sağlar. Stres biliyorsunuz ki her yaş grubunun sorunu. Fakat unutmamak lazım ki kontrol etmek elimizde, yine bu konuda da profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin. Konu başlıklarını genişletmek mümkün ancak biz işin ehli olduğumuz konuya, sağlık serüveninin temel taşına gelelim:
BESLENME

Tabi ki bu konuda ilk başlığımız: Kahvaltı
-Kahvaltı, akşam ile sabah arası en uzun açlık döneminden sonra gelen ilk öğündür.
-Vücudumuz gece boyu onarım ve yeni doku yapar, sabah harcanan enerjinin yerine konması gerekir.
-Beynin ihtiyaç duyduğu enerji gece boyu tüketilmiştir ve beynin alacağı ilk yakıt günün ilerleyen saatlerindeki performansını etkileyecektir.

Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa:
-Yorgunluk
-Halsizlik
-Güçsüzlük
-Dikkat azlığı
-Adaptasyonda güçlük yaşanır.

Öğün öğün gidelim: Öğle
Sabahtan öğlene kadar geçen süreçte beyin aktivitesinin yanında fiziksel olarak ta harcadığınız enerjinin günün geri kalanına da devam etmesini istiyoruz ve öğle yemeği tam da bunları sağlamak amacıyla harika bir süreç. Öğle yemeğini abur cuburlarla geçiştirmek kan şekerinizde oynamalara sebep olacaktır. İlk hissettiğiniz tokluk hissi maksimum kan şekeri düzeyinden kaynaklanıyor. Daha sonraki uyku hali, yorgunluk ve ani açlık durumları da yine oluşan minimum kan şekeri seviyenizden dolayı oluşmaktadır ve ikisi arasında geçen süre oldukça kısadır. Fakat besin çeşitliliğiyle sağladığınız bir öğün, günün geri kalan saatleri için gerekli enerjinin devamını sağlayacaktır. Et, sebze, süt ve tahıl grubundan oluşturacağınız bir öğün ile günün geri kalanı harika geçecektir.

Aralarda acıkıyorsanız, süper bir enerji toparlaması için bir de bunları deneyin:
-1 kutu süt yanına akşamdan çantanıza koyduğunuz kuru meyveler
-1 kutu ayran yanına 1 paket çubuk kraker
-1 mevsim meyvesi yanına 2 tam ceviz veya 7-8 adet badem gibi alternatiflerle paketli, şeker oranı yüksek gıdalara göre çok daha sağlıklı ve enerji süresi uzun öğünler yapmış olursunuz.

Günü yavaş yavaş bitiriyoruz: Akşam yemeği
Fiziki olarak günü bitirmeye yaklaştık, tam enerji bitmese bile gece yapılacak olan yapım ve onarıma enerji yetmeyecektir. Bunu toparlayabilmek adına akşam yemeğinde yine her besin grubundan porsiyonlamayla sağlıklı bir öğün yapmış olalım. Akşamları aileyle geçirilen daha uzun süren bir öğün olmasından dolayı küçük başlangıçlar yapmak lazım: Sıcacık bir çorba, arkasından gelen zeytinyağlı ya da kıymalı sebze yemeği ya da kurubaklagil yemeği, ekmek ya da pilav, makarna grubundan bir tercih, 1 kase yoğurdu da ihmal etmedik mi tamamdır. Artık vücudunuz gece bir fabrika gibi durmaksızın çalışabilir, hatta siz uykudayken. Sabaha tekrar yeni güne merhaba diyebilirsiniz.

Unutmayın; besin çeşitliliği, ideal porsiyonlar ve öğün zamanlamasıyla hem vücut fabrikamız hem de okul hayatımız bomba gibi çalışacak. Her yeni güne ve tüm gelecek başarılarınıza sağlıklı beslenerek zemin hazırlamayı, siz aileler ve öğrenciler, asla ihmal etmeyin

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST