Yerinde kararlar

KALEM Farkıyla...

Yerinde kararlar

Yerinde kararlar

Ülke olarak rengarenk bir haftaya başladık. Zaten renkli kişilikler çevremizde bolca mevcut. Bu kez de şehirler renklendi. Her renk farklı oranda vaka yoğunluğunu ifade ediyor, her yoğunluğunda kendine has bir rengi mevcut. Her renk grubuna göre de uyulması gereken kurallar farklılık gösteriyor. Bu uygulama sadece eğitim ve öğretimi değil hayatımızın neredeyse bütününü kapsıyor.
1 Mart Pazartesi günü itibariyle ilkokulların, 8. ve 12. Sınıfların yüz üze eğitim sürecine dahil edileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta sonu ise pazartesi günü toplanacak Bakanlar Kurulu’nun beklenmesi bu minvalde eğitimin 2 Mart Salı günü başlayabileceği aktarılmıştı.
Acaba bir uzatma daha mı geliyor? Sınavlar yüz yüze olmayacak mı? Gibisinden soru işaretleri yayılmaya başlamışken, beklenenin tam tersi bir durum ortaya çıktı. Eee neredeyse yaklaşık bir yıldır tüm senaryolara hazırlıklı olalım diye boşuna dememiştik değerli okur.
Daha önce yapılan açıklamalar neticesinde gerekli hazırlıkları yapılmış olan ilkokullar, 8 ve 12. Sınıfların bir çoğu Salı günü okullarda eğitime başladı. Çok da beklenmedik şekilde eğitime başlanabileceği aktarılan diğer sınıfların bazılarında ise ders programlarının oluşturulma süreci devam ettiğinden yüz yüze eğitime geçişin birkaç gün daha sarkabileceği de ihtimaller arasında.
Peki bizim için işin eğitim boyutu nasıl şekillendi? Çanakkale’miz için dilerseniz bir gözden geçirelim.


4 renkten oluşan haritada turuncular arasında olan şehrimizde okul öncesi eğitim kurumları, özel eğitim okulları, birleştirilmiş sınıflı okullar, köy okulları ve seyrek nüfuslu alanlardaki okullar tam zamanlı yüz yüze eğitime devam edecek. İlkokullar 2 gün okulda seyreltilmiş sınıflarda yüz yüze eğitim devam ederken 3 gün de uzaktan eğitim sürecek. 5,6,7,9,10,11. ve hazırlık sınıfları tam zamanlı uzaktan eğitime; 8. Sınıflar haftada 12 ila 22 saat, 12. Sınıflar ise 16 ila 24 saat yüz yüze eğitime devam edecek. Destekleme yetiştirme kursları yüz yüze eğitimlere devam edecekken sınavlarda seyreltilmiş sınıflarda yapılacak.
Konuyu en başından beri ılımlı bir dil ile takip edip yorumlayan Sayın Bakanımız Ziya Selçuk bugün yaptığı açıklamasında sürecin en başından bugüne kadar emek sarf eden tüm bireylere teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.
Vaka sayılarına göre haritanın sürekli güncelleneceği, güncellemelerin akabinde de kısıtlamalarda değişikliklere gidilebileceği yapılan açıklamalar arasında. 2 hafta sonra umarım Çanakkale’miz de sarı ya da mavi renge dönüşür ve şu an katılamayan diğer sınıflar da yüz yüze eğitime katılır.
Hali hazırda yüz yüze eğitime devam edecek öğrencilerimizi ise okullarda;
Eşya alış-verişi yapmamaları,
Kalabalıklar oluşturmamaları,
Yemekhane, kantin gibi ortamlarda yüksek sesle konuşmamaları ve ihtiyaçlarını kısa sürede gidermeleri,
Maske, mesafe, hijyen gibi konularda daha dikkatli olmaları hususunda bilgilendirelim.
Bu haftayı da Aliya İzzetbegoviç ile noktalayalım;
‘’Zafer sürpriz değildir.’’
Herkes sağlıklı, huzurlu, mutlu haftalar dilerim.
Kalın sağlıcakla.

Düşünceleriniz...

Hakan Gülhan

Hakan Gülhan

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST