Yüksek Sesle Konuşanlara Dikkat

KALEM Farkıyla...

Yüksek Sesle Konuşanlara Dikkat

Yüksek Sesle Konuşanlara Dikkat

University of California kurumunda aerosol bilimi üzerinde uzmanlık sahibi olan araştırmacılara göre koronavirüs ile enfekte olan asemptomatik kişiler, konuştuklarında diğer insanları da enfekte edebilecek kadar aerosol partiküllerini havaya saçıyor. Bu sebeple bağıra çağıra konuşanlara özellikle dikkat edin.

 

DÜNYA BU GAFI KONUŞUYOR

Çin’de Koronavirüs salgınında hayatını kaybedenler için ülke genelinde 3 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Bu esnada canlı yayınlayan Fransız BFM haber kanalına konuk olan gazeteci Emmanuel Lechypre, spiker arkadaşına “Pokemonları gömüyorlar” demesi dünyada büyük tepkilere neden oldu.

 

CORONAVİRÜS KONUŞMAYI DA ETKİLİYOR

ABD’deki nörologlardan kritik açıklama geldi. Ülkedeki nörologların az sayıda Kovid-19 hastasının beyninde ciddi bozukluklar tespit ettiğini açıkladı. Bu hastalarda koronavirüse yakalandıktan sonra konuşma bozukluğu olduğu belirtiliyor.

 

SİZİ UYUTACAK 7 UYGULAMA

Dostlar, önceki gece saat 03.00’da uykuya dalarken pencereden dışarı baktım. Birçok kişinin uyumadığını gördüm. Belki de uyuyamıyorlardı. Daha önceki aylarda yazmıştım. Uykusuzluğun konuşmaya büyük bir olumsuz etkisi var. Peki daha iyi uyumak için ne yapmalı. İşte faydalı internet uygulamaları:

·         Calm

·         Headspace

·         SleepCycle

·         Noisli

·         GoodMorning – Alarm Oclock

·         Twilight

·         Pillow

 

SESTE DÜNYA REKORU

Mehmet Dindar birçok ünlünün ve karakterin ses canlandırmasını taklitlerini yaparak İnternet’te tanınmıştı. Daha öncede 1 Adam 170 Ses, 1 Adam 120 Ses, 1 Adam 30 Fenomen gibi taklitleri ile tanılan Mehmet Dindar şimdide Guiness Dünya Rekorlarına girmeyi başardı. Bu adam şimdi 200 sesin taklidini yapıyor. İnternetten izleyebilirsiniz. Çok hoşunuza gideceğine eminim.

 

BU MESAJ HARİKA

71 yaşındaki Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, 65 yaş üstünde olduğu halde sokağa çıktığı için sosyal medyadan kendisini zabıta ekiplerine şikayet eden 20 yaş altındaki gençlerle ilgili yaptığı paylaşımı gerçekten harika.

KONUŞMANIZDA HER ANINIZA DİKKAT

Eski milletvekillerinden, benimde çok sevdiğim abim,ki hitabeti çok iyidir, Berhan Şimşek canlı yayında unutulmaz bir şey yaşadı. Programa video konferans üzerinden bağlanan Şimşek, ekranda göründüğünü unutunca sigara yaktı.Durumu fark eden reji, Şimşek’in görüntüsünü ekrandan çekti. Görüntüler sosyal medyanın gündemine oturdu.

 

HAFTANIN ESPRİSİ 

Sen, sadece kendin için değil, kayınvalide esaretindeki milyonlar için hemen o aşıyı bulmalısın.

#koronavirüs #oaşıbulunacak

 

GÜNÜN SÖZÜ

Arnold Schwarzenegger’in konuşma yeteneğinizi artırmak için söylediği bir sözü sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarım. “Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebildiği kadar başarılı olur. Yüzde 100 inandığın sürece her şeyi yapabilirisin.”

Düşünceleriniz...

Gökhan Bayram

Gökhan Bayram

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST