Zandan Kaçın!

KALEM Farkıyla...

Zandan Kaçın!

Zandan Kaçın!

Çoğumuz konuşmayı seviyoruz. Bildiğimiz ya da bilmediklerimiz hakkında eleştirmeyi, yorum yapmayı bir beceri, marifet sayıyoruz. Bilmek zehir olmasın bizlere. Bildiğimizi sanıyor da olabiliriz. “Bilen üzerinde bilen olduğunu” unutmadan konuşmak en güzeli. Bazen konuşmalarımız başkalarını eleştirmek ve nefsimizi giderek pohpohlayarak sınırı aşmaya doğru gidebiliyor. Dikkatli olmak ve konuşmadan, bir kelime dahi söylemeden önce iyice düşünüp öyle konuşmak en güzeli.
Kimse hakkında iyi ya da kötü zanda bulunmayın. Kimin hakkında ne söyledi iseniz iyi ya da kötü, sizi bulur. Mutlaka cümleleriniz, ağzınızdan çıkanlar, üzerinize giydirilir. Kelamlarınızı elbise gibi düşünün. Ne konuştu iseniz iyi ya da kötü, giyersiniz üzerinize. Konuştuklarınız, zanda bulunduklarınız sizi bulmadan almaz Allah bu dünyadan. Allah zannı sevmez. Sen mi yarattın kulunu da onun hakkında yorum yapıyorsun. Eleştirilerini kendine sakla. Kimsenin ne olduğunu bilemezsin. Ne biliyorsun sevmediklerine, beğenmediklerine, eleştirdiklerine Allah gelecekte çok güzel görevler verecek. O kulunu baş tacı eyleyecek. Sevdiklerinden eyleyecek. Bilmiyoruz. O halde eleştirmeden susmak en güzeli.
Zan laf taşımaktır. Zan dedikodu yapmaktır. Zanda bulunmak nedir diye düşündüğümüzde, içinde Allah’ın istemediği her hal vardır. Bırakın kullarım, eleştiriyi kendi nefsinize yapın diyor Allah. Kötü zanda bulunacaksan kendi nefsin yeter sana. Tüm kötülük onda. Kaynak nefsin, kendi içinde, başka yerde arama. Uzaklara hiç gitme, yan dönüp de bakma. Gel hele beriye çekiştirelim de deme! Allah ile nefsin dedikodusunu yapabilirsin. Eğer çok istiyorsan, benim bu konuda alışkanlıklarım var diyorsan, sana Allah yeter. Nefsini tanımak istiyorsan düşün, iyi düşün. Senin kimyanı, insanlığını bozmak isteyen bir nefsin var. Yine aynı yere geliyoruz. İnsanlara nefslerini bildiren, gösteren, öğreten tek yol Üveysilik yoludur. Üveys Veysel Karane Zikri’ni yapanlara üveys denir. Zikir yapmakla üveys olunur mu demeyin. Henüz bilmiyorsunuz. Siz sadece bu zikri yapmaya başlayın. Nereden ulaşabilirim, zikir nasıl yapılır diye soranlar varsa: www.veyselkarane.com sitesinde nasıl yapılacağı yazıyor. Dahası, bu zikri yapan kardeşlerimiz, zikirden sonra yaşadıklarını web sitesinde ziyaretçi defterine yazmışlar. Mutlaka okuyun. Aradıklarınız orada var. Sorularınıza cevaplar var. Okudukça şaşıracaksınız. Okudukça hayrette kalacaksınız. Bu kadar da olur mu diyeceksiniz. İnanın olur. Oluyor. Sizler de yaşayın ve görün!

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST