Zincirbozan’ın kilidi açılıyor..

KALEM Farkıyla...

Zincirbozan’ın kilidi açılıyor..

Zincirbozan’ın kilidi açılıyor..

11 yıldır kapısında kilit var. Zincirbozan kendi trajedisini yaşıyor. Acı tatlı anıların izleri bir bir silinmek üzereyken AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, kör kilidi kırmak için hayati bir adım attı.. Hadi hayırlısı.
2017 yılının martında, sürpriz sayılabilecek derecede günlük güneşlik havalardan birini yaşıyor Ankara sabahı..elimizde kahvelerimiz şehrin bilmediğimiz bi sokağında ufak ufak yürüyoruz..
İlk hedef.. bilmiyoruz vallahi gidiyoruz işte neresi olursa..
Birkaç gün geriye döneyim..
Ankara öyle pek sık gittiğimiz bir yer değil. Zaten Ankara’ya iş için gidilir, dost ziyareti için gidilir.
Tatil için gidilecek değil ya..

Bir günlük hızlandırılmış ziyarete bir anlam katmak lazım. Anıtkabir’i ziyaret etmek. Anıtkabir’i planlarken istedik ki; yürüyüş mesafesinde bi oteli tercih edelim. Dijitalleşen dünyada bunlar çocuk oyuncağı. Şak Ve Hotels Anıttepe’den yerimizi rezerve ettik..

İyi ki tercihimizi bu otel için kullanmışız. Otoparkı var, şehrin kalbinde. Güzel de bi oda vermişler. Nefis Anıtkabir manzarası eşliğinde geceledik..

Şimdi bunu neden anlattım..
BiR:Anlattım çünkü hayatımızda yediğimiz en lezzetli su böreği ile tanıştık..acayip bi tat (*)
iKi: Anıtkabir’in Akdeniz Caddesi üzerindeki giriş kapısına yaklaşık 500 metre..
ÜÇ: Çanakkale ile ilişkisini anlatacağım..

Kulağıma gelen bi haberi buradan paylaşmak istiyorum. Tanışıklığımız olduğu için ayrıca sevindirici buluyorum. Yıllardır atıl, ot içinde kalan Zincirbozan’a Ve Hotels geliyor. Adını da koyalım; herhalde Ve Hotels Zincirbozan olacaktır..
Bitmedi..
Buraya aynı zamanda Demokrasi Müzesi yapılacak..Otel, muhtemeldir ki; müzeye hareket kazandıracak, ziyaret edilebilirliğini artıracak..
Zincirbozan ulaşılabilirliği, lokasyonu bir otel için son derece iyi. Tabi bunun yanında bir de oraya yakışan Demokrasi Müzesi olursa tadından yenmez. Türkiye’nin son 50 yılına damga vurmuş siyaset insanlarının burada hapsedildiği düşünülürse cuk oturacak bir proje..
Peki bu mümkün mü ?
Birinci ağızdan sordum..
AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ı aradım..konuyu açtım. Çanakkale’deymiş. Buluştuk ve bu projeyi konuştuk. Bülent Bey epey yol aldıklarını ve buraya Demokrasi Müzesi ve bir otel kazandırmak istediklerinin altını çizdi..

Vallahi güzel haber..
Dikkatli okurlarımız hatırlayacaktır; yıllar önce bu konuyu gündeme taşımış; hatta bir hamle yapılmış ancak sonradan ne olduysa hareket durmuştu. Sayın Turan’ın bu işi ele almış olması önemli bir adım..25 hektarlık bir alanda yapılacak olan bu yatırım Çanakkale’ye bir özel durum daha kazandıracak..1915 köprüsüne 10 km, boğazın Marmara girişinden Gelibolu’ya, Hamzakoy’a bakan bu eşsiz derece güzel arazinin bir dönem siyasete damga vurmuş isimleri anılarıyla, görselleriyle yeniden hatırlatacak olması paha biçilemez..(**)

(*) Ve Hotels Anıttepe’ye su böreğini Müslüm Usta veriyormuş. Halen aynı yerden mi alıyorlar bilmem ama o tadı aradan geçen yıllara rağmen unutamadım. Gerçek bir tat. Ankara’ya yolun düşerse Müslüm Usta’yı tatmanı öneririm..
(**) Ve Hotels kime ait. Aslında bu otel pek bilinmemekle birlikte kamunun yakından bildiği, zaman zaman tercih ettiği bir marka. Sahibi kamu. Adından da anlaşılacağı üzere Vilayetler Birliği’nin markası. Hepsi de çok iyi lokasyonlarda yer alıyor. Otel kamuya ait olmasına rağmen bizim gibi sivillere de açık. İsteyen herkes kalabiliyor. Tamamen özel sektör mantığı ile işletiliyor.
Ankara 2, İstanbul, İzmir, Ayvalık, Palandöken Kayak Merkezi, Şanlıurfa, Trabzon, Adıyaman, Sivas Hamidiye, Akçakoca ve Kars olmak üzere birliğin 12 oteli var..eğer gerçekleşirse en anlamlısı ve sihirli sayı 13.’sü Çanakkale’de olacak..

Düşünceleriniz...

İlker Yurttaş

İlker Yurttaş

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST