Kiloları verdikten sonra ne yapacağız?

KALEM Farkıyla...

Kiloları verdikten sonra ne yapacağız?

Kiloları verdikten sonra ne yapacağız?

Öncelikle çok üzüldüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum. Sevgili bir danışanım benimle birlikte bir diyet sürecine başlamak istiyor ve randevusunu alıyor. Saatinde buluşuyoruz, analizlerini değerlendiriyoruz, kendisi hakkında soru cevap yapıyoruz ve ben hesaplamalarını yaparken ufak bir süre sessizlik oluyor. İşte her şey o anda başlıyor. Peki, verdikten sonra ne olacak Nagihan Hanım, ben hep böyle az mı yiyeceğim (ki daha diyetini bile yazmamışken) soruları bir bir başlıyor. Üzüldüğüm nokta şu: Neden daha beslenme örüntünüzü değiştirmeden, hataları tespit etmeden, hedefimizi belirlemeden işin sonuna odaklanıyoruz… Neler yapmamız gerektiği konusuna değinmeden söylemek istediğim ilk ve en önemli şey şu; ‘Sonunu düşünen kahraman olamaz!’ …

Neler yapalım?

1.Egzersiz

Vücut artık harcadığı kalorinin farkındadır. Harcamaya devam etmesinin en önemli yolu diyet sürecinde hayatınıza kattığınız egzersizlerin devamlılığıdır. Aynı zamanda vücut kaybettiği kilo ile düşen metabolik hızını da egzersiz ile aynı seviyelerde tutacaktır. Bu da aldığı kaloriyi diyet sürecindeki gibi kaliteli bir şekilde harcamasına sebep olacaktır. Yine de bu dönemde her şeyi yerim sonrada saatlerce koşarım mantığına girmemek bir diğer önemli konudur!

2.Toplam Kaloriye Dikkat Etmek

Az ya da çok… Burada dikkat edilmesi gereken nokta ihtiyaç olanı vücuda verebilmektedir. Bana göre total kalori alımı aslında içerik temizliğiyle kıyaslandığında maçı kaybedecek bir konudur ancak alma verme terazisi için daima dengede olmak zorundadır. Bu yüzden sağlıklı ya da sağlıksız ( asla buradan sağlıksız total kalori alınabilir algılanmasın) total kalorinizi ihtiyacınızdan az ya da çok almayın.

3.Basit Karbonhidrata Geri Dönmemek

İlk kural: Sadece belirli bir zaman dilimi için çıkarmadınız hayatınızdan basit şekeri! Bunu hatırladıkça değişecek ölçüt olmayacaktır. Siz kilo verme amacıyla çıktığınız yolda sağlığı seçtiniz ve yol ayrımında tercihe maruz kalan besinler size sağlık konusunda artısı olmayanlardı. Bu yüzden ‘artık kilo verdim, ideal kilomdayım, yüzüm çöktü zaten’ gibi ifadelerle kendinizi kandırıp ya da her şeyi dengeleyebildiğinizi düşünüp vazgeçtiğiniz basit karbonhidrat ve türevlerine (şeker, un, hamur işleri, beyaz undan elde edilmiş tahıl vb.) geri dönmemelisiniz.

4.Düzenli Tartılmayı Bırakmamak

Aslında diyet sürecinde tartıyla olan ilişkileri oldukça kısıtlarım çünkü rakamlar her zaman doğruyu ne yazık ki söylemez. O hafta beden değişikliği yaşarken hala aynı kiloda olduğunuzu görmek hafifliğin huzurunu değil işaretlerin verdiği rahatsızlığı yaşatıyor ne yazık ki. Belli bir rutin ve kurallara sahip tartılma eylemini diyet süreciniz boyunca diyetisyeniniz ya da kendi kurallarınızla belli aralıklarla gerçekleştiriyordunuz. Koruma döneminde arayı açmak ve ters giden bulgularla yüzleşmemek işleri eski haline döndürebilir, aman dikkat!

En titiz olmanız gereken dönemlerden biridir ancak emeklerinizin keyfini de bir o kadar süreceğiniz zamanlardır. İşte bu yüzden dengeyi elden bırakmadan yeni senin tadını çıkart ve geriye dönmemek için ipuçlarıma kulak ver sevgili okurum!

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST