Kolesterolü Biraz Farklı Ele Alalım

KALEM Farkıyla...

Kolesterolü Biraz Farklı Ele Alalım

Bu hafta hem bayrama ithafen bir başlık hakkında konuşalım istedim hem de et, protein gibi konularla zaten yeterince dile getirdiğimiz başlıklarla sizi sıkmak.Mumsu yapıda, vücutta yağ olarak görülen, sterol ailesine ait bir maddedir. Vücutta önemli olan birçok düzenleyici fonksiyonu yerine getirir ancak vücuda enerji sağlamaz. Gelin kolesterol vücudumuza ne gibi faydalar sağlıyor biraz bahsedelim:

Safra, karaciğerde kolesterolden üretilmektedir ki safra da ince bağırsakta yağların sindirimini sağlar. Cinsiyet hormonları olan östrojen ve testosteron kolesterolden üretilmektedir. Ayrıca hücre zarına madde giriş çıkışının kontrolünü sağlamaktadır.

Kolesterol bunca işleve rağmen elzem bir besin maddesi değildir yani vücut kendi kolesterol ihtiyacını karşılamaktadır. Karaciğerden yaklaşık olarak 1000-1500 mg kolesterol üretilmektedir. Dışarıdan kolesterol kaynaklarımız neler bakacak olursak; et, süt, yumurta, balık gibi hayvansal kaynaklı ürünlerden kolesterol almaktayız. Ancak avokado ve zeytin gibi besinlerde kolesterol bulunmamaktadır.

Kolesterol elzem olmamasına rağmen yine de yüksek seviyelerde seyretmemelidir. Bunun için yapılması/ maması gerekenlere bakacak olursak:

* Paketli gıdalar tüketmemelisiniz.
* Kolesterol içeren gıdaların tüketiminde porsiyon ve sıklık ayarlamasını iyi planlamalısınız.
* Aktif bir yaşam her sağlık sorunu ve yaşam kalitesinde olduğu gibi yüksek kolesterol seviyelerinde de önem arz etmektedir. Haftada ortalama 45 dakikalık orta tempolu yürüyüşler iyi gelecektir. Yine de hekiminize ve spor eğitmeninize danışmakta fayda vardır.
* Su içiminizi kilo başına 30 ml altına düşürmemelisiniz.
* Sakatat ve şarküteri ürünlerini tüketmemelisiniz.
* Tam tahıllar da yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede etkilidir. Günde en az 3 porsiyon tam tahıl tüketimi önerilmektedir.
* Sebze, meyve, yulaf gibi tam tahıl tüketiminizi artırın. Lif içeriği yüksek bu besinler kolesterol seviyenizi dengeleyecektir.
* Balığa hayatınızda yer açın! Haftada en az 2 kez ızgara ya da fırın olmak kaydıyla mutlaka tüketmelisiniz. Eğer balık tüketmeyi sevmiyor ya da tüketemiyorsanız mutlaka güvenilir bir omega-3 takviyesi kullanın.
* Kırmızı et ve derili etleri tüketmekten kaçının.
* Alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarın.
* Süt ve süt ürünlerini yağsız ya da yarım yağlı tüketmeye özen gösterin ve kaymaksız tercih edin.

Hayatınızda yapacağınız ufak düzenlemeler bu sağlıklı ama biraz tehditkar maddeyi kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki bunlar genel önerilerdir. Siz yine de size özel beslenme programınız ve önerileriniz için diyetisyeninize danışın.

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST