Nefsinizi bilmek için zikretmeniz gerekiyor

KALEM Farkıyla...

Nefsinizi bilmek için zikretmeniz gerekiyor

Nefsinizi bilmek için zikretmeniz gerekiyor

“Nefsini bilen Rabbini bilir.” demiş Şanlı Peygamber Efendimiz (sav). Demek ki Rabbimizi bilebilmek, O’na daha yakın olabilmek için zikretmemiz gerekiyor. Peki nasıl zikredelim? Hangi zikri yaparsam doğru olur? Hangi duayı, ne kadar ve ne zaman okumalıyım sorularına cevabımız: Üveys Veysel Karane zikri. Sabah ve akşam abdestli halde yapıyorsunuz. İçerisinde tövbe, salavat, İhlas ve Fatiha sureleri, hediye kısmı ve Tevhid var.
Peygamber Efendimiz “Zikrin en faziletlisi La İlahe İllallah’tır.” diyor. Demek ki bir zikrin doğru olabilmesi için, içerisinde Tevhid olmalı. Yaratılmış 124 bin peygamber tevhidi insanlara yaymak için gönderilmiş. Hepsinin ortak paydası, kullarına “Allah’tan başka ilah olmadığını” öğretmektir. Rabbimiz “kim çok tevhid söylerse, benim kaleme sığınır. Benim kaleme sığınan kulumu korurum” diyor.
Rasulullah (sav) Efendimiz şöyle buyurdular:
Musa (as) (Cenabı Hakka) dedi ki;
─Ya Rab! Bana kendisiyle seni zikredeceğim ve sana dua edeceğim bir şey öğret.
Hak Teâlâ buyurdu ki;
─La İlahe İllallah, de.
Hz. Musa (as):
─ Ben, ancak bana mahsus olan bir şey istiyorum, dedi.
Cenab-ı Hak şöyle buyurdu:
─Ey Musa, eğer yedi kat gökler ve yedi kat yerler terazinin bir kefesine “ La İlahe İllallah” sözü diğer kefesine konsaydı, “ La İlahe İllallah” sözü ağır basardı.” buyuruyor. Demek ki zikretmek için tevhid şart! Demek ki nefsimizi bilebilmek için tevhid zikri yapmamız gerekiyor.
Nefsinizi Üveys Veysel Karane zikrini yapmaya başlar başlamaz görürsünüz. Bu zikri yapan herkes rüyada nefsini gördü. Rüyalar ile amel edilir mi dediğinizi duyar gibiyim. Rüya ile değil, rüyaların açılımıyla amel edilir. Rüyalar gerçek olmasa idi Kuran’ı Kerimde yeri olmazdı. Allah, peygamberlerine rüya ilmi vermezdi. Zikreden insanlar rüyalarında mutlaka bir hayvan görür. Nedeni ise, Rabbimiz her nefsi bir hayvanla sıfatlamıştır. Bizim anlayacağımız dilden bizlere öğretmek için kullarına nefsini gösterir. Rüyada gördüğünüz hayvanın özelliklerini düşündüğünüzde, ne kadar kendinize yakın olduğunu fark edersiniz. O hayvanın kötü özelliklerini ise kabul etmez, sevimli gözüken tarafını seversiniz.

Bu satırları okuyan kardeşim sana bir sorum var: Nefsinin hangi hayvan ile sıfatlandığını öğrenmek istemez misin? Kendinin ne olduğunu, özünü bilmek istemez misin? Allah rızasını kazanmak için zikredin. Mutlaka nefsiniz gösterilecek. Nefsinizi öğrendikten sonra ise Allah’a çok şükredin, teşekkür edin. Sonrasında ise senelerce beklediğiniz Rabbinize yapacak olduğunuz ilim yolculuğunuz başlıyor. Kendiniz yaşayın ve görün.

Zikrin yapılışıyla ilgili ayrıntılı bilgi için:www.veyselkarane.com sitesini inceleyebilirsiniz.

Düşünceleriniz...

Berrin Alaca

Berrin Alaca

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST