Tabağım da, midem de kocaman; kilom da küçücük…

KALEM Farkıyla...

Tabağım da, midem de kocaman; kilom da küçücük…

Tabağım da, midem de kocaman; kilom da küçücük…

Tabağınızda da kocaman duran hiçbir besinden korkmayın çünkü inanın kilonuzda minnacık duruyorlar. Volümetrik Beslenme şekli. Volümetrik diyet bir hacim diyetidir. Besinlerin hacminin artması, porsiyon miktarının fazlalığıyla kalorilerinin azlığı bu diyetin
İçeriğidir.
Her şeyin başı olduğu gibi bu diyetin de başı sudan geçmektedir. İçmek harici besinlerin hacmini artırmak için veya hazırladığımız bir yemeğin miktarını kalorisini yükseltmeden artırmak amacıyla da suyla olduğundan daha fazla su olacak hayatımızda.. Bir de tabi ki besinlerin kendi yapısında bulundurduğu su miktarı var , ne kadar fazlaysa o kadar açlık bastırıcı özelliğe sahip demektir.
Alışveriş listenize daha fazla sebze ekleyin çünkü bu diyeti uygularken ihtiyacınız olacak. Özellikle geniş hacimde ve bol yapraklı sebzeleri tercih edin. Ayrıca sebzeleri bu diyette mümkünse pişmiş değil de ya az ısıl işlem görmüş ya da çiğ şekilde tüketmelisiniz. Pişmiş sebzeleri yerken hem daha az efor harcıyoruz, çünkü yemesi inanılmaz kolay, hem de porsiyon olarak ta çiğ haline göre oldukça küçülüyorlar. Unutmayın bu diyette gözlerimizin gördüğüne ve midemize hissettirdiklerine inanacağız. Mümkünse bu süreçte mevsimin bize sunduğu taze meyveleri yiyelim.
Volümetrik diyette besin kalorilerini öğrenmek başarınızda önemlidir. Çünkü az porsiyon fazla kalori yerine çok porsiyon ama az kalori sizi mutlu eder.
KURALLAR
-Suyla olan her yakınlığımız bizi amacımıza bir adım daha yaklaştıracak, asla unutmamalıyız.
-Besinleri çokça çiğnemelisiniz böylece beynimiz tokluk algısını çok daha çabuk hatırlayacak.
-Her öğüne ekleyeceğiniz başlangıç olarak çorba, salata ve sebze sizi doyuma ulaştıracak.
-Kahvaltıya yumurta ekleyebilirsiniz
-Volümetrik besinler tercih etmelisiniz; lor peyniri, yarım yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünleri, ayran, yulaf ezmesi, bulgur, ıspanak…

FAYDALARI NELERDİR?
 Kendisi büyük kalorisi düşük tanımına en uygun besinler lifli gıda kategorisine girerler. Bu diyette yer verdiğiniz lifli gıdalar da kalp sağlığınızı olumlu etkileyecektir.
 Kilo kaybı, lifli beslenme, bol sıvı alımı ile yaşadığınız kilo kaybı size obezite, diyabet gibi hastalıklara dirençli davranmanızı sağlayacaktır.
 Sıvı alımınızın artması, lifli gıdalar ve daha birçok sağlıklı özellik barındıran bu diyetle sindirim sisteminiz düzenlenecektir.
 Kolesterolünüzün ideal seviyelerde seyretmesine yardımcı olur.
 Kanserle savaşınızda daima yanınızdadır, özellikle bağırsak üzerindeki olumlu etkisi sebebiyle kolon kanserine karşı.
 Kan basıncınızı düzenler ve tansiyon hastalarına bu konuda yardımcı konumdadır.

Sağlık ve ağız tadı ile kalın

Düşünceleriniz...

Didem Güner

Didem Güner

Diyetisyen Didem Güner

Tüm Yazıları

Son Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST